2
Opublikowany 19 grudnia 2012 autor Jaroslaw Wejda w Blogroll
 
 

Kominek z płaszczem wodnym – montaż


Kominki z płaszczem wodnym z powodzeniem mogą zastąpić tradycyjne piece centralnego ogrzewania gdyż spełniają wszelkie jego funkcje – ogrzewanie wody w instalacji oraz przygotowywanie ciepłej wody użytkowej – a ponadto posiadają także niepodlegający dyskusji walor estetyczny. Ten wpis poświęcony będzie właśnie tematyce kominkowej – ponadto poruszę kilka słów o montażu wyżej wspomnianego rozwiązania. 

Po pierwsze – kominki (czy te zwykłe czy te opisywane przeze mnie z płaszczem wodnym) są tanim w eksploatacji sposobem na ogrzanie domu. Ceny drewna są niezbyt wygórowane, jest to też surowiec szeroko dostępny. Według wielu producentów kominki pozwalają na niezależne ogrzewanie domu,  jednak nie są rozwiązaniem praktycznym gdyż przy dłuższej nieobecności domowników podczas srogiej zimy woda w instalacji może zamarznąć a to skutkować będzie jej uszkodzeniem. Oczywiście kiedy domownicy w domu są wystarczy rozpalić ogień w kominku 2-3 razy w ciągu doby by ogrzał wszystkie pomieszczenia. Jednak w przypadku wyjazdu dobrze jest kiedy współpracuje on z kotłem elektrycznym, olejowym bądz gazowym, który uruchomi się po wypaleniu drewna w kominku, a wyłączy po ponownym roznieceniu w nim ognia (jest to możliwe przy pełnej automatyzacji obydwu urządzeń i uzależnieniu ich od siebie – musi to jednak wykonać profesjonalna firma).

Całą instalację kominka z płaszczem wodnym najlepiej jest uwzględnić już na etapie projektowania domu tak by można było ją w jak największym stopniu zamaskować. Ponadto należy przestrzegać wymogów producenta danego kominka. Standardem jest by średnica przewodu kominowego była równa około 2 metrów a wysokość oscylowała przynajmniej w przedziale od 4 do 6 metrów. Powinien być on wykonany z betonowych lub ceglanych elementów z wkładem żaroodpornym. Gdy zaś chodzi o połączenie kominka z instalacją CO to łączy się on z piecem za pomocą zestawu wymiennikowo-pompowego a do doprowadzania i odprowadzania wody potrzebne będą kolejno dwie rury przyłączeniowe. Blisko kominka warto ulokować gniazdo elektryczne do ewentualnych sterowników oraz przewody do przyłączenia pompy obiegowej. Należy również blisko kominka ulokować dodatkowy przewód wentylacyjny umożliwiający napływ świeżego powietrza do spalania.

Dla tych którzy chcieliby wiedzieć nieco więcej o kominkach z płaszczem wodnym zamieszczam poniższe filmy z YouTube:

 

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=uWk15xVlO1A?wmode=transparent]

 

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=c11NWIA4suk?wmode=transparent]

 

Zródła: GrafikaGoogle, e-Instalacje.pl, YouTube

 
 
 
 

07-Mar-2007 19:42

26-Wrz-2009 23:27, EASTMAN KODAK COMPANY KODAK EASYSHARE C433 ZOOM DIGITAL CAMERA, 2.7, 6.0mm, 0.017 sec, ISO 80

 

Jaroslaw Wejda