1
Opublikowany 13 lutego 2017 autor Przemek Klein w Wiedza budowlana
 
 

Jakie są koszty budowy domu i gdzie szukać dodatkowych środków?W zależności od projektu, lokalizacji budowy, rodzaju działku i wykorzystywanych technologii koszty budowy domu mogą znacząco różnić się między sobą. Dlatego przed podjęciem decyzji o budowie należy wziąć pod uwagę wszystkie możliwe zmienne i zastanowić się, jakiej wysokości budżet będzie potrzebny do realizacji takiej inwestycji.

Koszty związane z zakupem działki

Część inwestorów ominie ten kłopot, ponieważ mogą już posiadać grunt pod budowę domu. Jednak jeśli nie posiadasz jeszcze działki musisz wziąć pod uwagę koszt jej zakupu. Ceny działek wahają się w zależności od lokalizacji oraz obecnego uzbrojenia.

Kupując działkę nieuzbrojoną należy zwrócić uwagę na dostępność prądu, wody i gazu w okolicy. W zależności od tych odległości koszt przyłączenia może rosnąć lub maleć. Przykładowo, w przypadku prądu za każdy dodatkowy metr przyłącza powyżej 200 m zapłacimy około 45 zł, a w przypadku gazu za każdy dodatkowy metr przyłącza powyżej 15 metrów – około 65 zł. Najbardziej kosztowne jest przyłączenie wody ze względu na to, że gminy mogą nałożyć tzw. „opłatę adiacencką” idącą często w kwoty rzędu kilku bądź kilkunastu tysięcy złotych.

Koszty okołobudowlane

Planując budowę domu musimy przygotować się nie tylko na koszty związane z przyłączeniem mediów. Czasem konieczne jest zastosowanie innych rozwiązań – odwiercenie studni, wybudowanie szamba.

Jednak przede wszystkim trzeba wiedzieć, jak mają wyglądać nasze przyszłe cztery kąty. Gotowe projekty można znaleźć już w kwocie rzędu 2-3 tysięcy. Z kolei za indywidualne opracowanie architekt może zażądać nawet 10-15 tysięcy i więcej.

Pod uwagę trzeba wziąć także usługi geodety, które łącznie powinny zamknąć się w kwocie około 2,5-3 tysięcy. Projekt zjazdu z drogi to koszt około 1000-1500zł. Usługa nadzoru budowlanego to koszt, jaki możemy ponieść jednorazowo bądź rozliczać się za każdą wizytę.

Wreszcie, kiedy budowa będzie już ukończona, koszt wszystkich dokumentów związanych z odbiorem wyniesie około 2000 zł.

 

Koszty budowy domu w stanie surowym otwartym

Aby poznać dokładne wartości związane z kosztem budowy domu należy posiadać projekt i kosztorys. W innych przypadkach możemy posługiwać się jedynie przybliżonymi wartościami, które dadzą jedynie ogólny pogląd sytuacji.

Domy jednorodzinne są stosunkowo lekkimi budynkami. Na dobrym gruncie do posadowienia wystarczą zwykłe ławy zbrojone żelbetowe. Jest to najpopularniejszy i najtańszy rodzaj fundamentów. Koszt budowy ław o łącznej długości 75m2 może wynieść około 20 tys. zł. Nieco bardziej skomplikowanym rozwiązaniem są ławy schodkowe występujące przy projektach z częściowym podpiwniczeniem oraz fundamenty płytowe i palowe, stosowane na trudnych gruntach o słabej nośności. Jak łatwo się domyślić – im słabszy grunt, tym kosztowniejsza technologia posadowienia budynku.

W przypadku ścian nośnych koszt zależy od zastosowanej technologii, a więc tego, czy ściany będą jedno, dwu, czy trójwarstwowe. Dalej, jak w każdym przypadku, koszty zmieniają się w zależności od rodzaju użytych materiałów i wyboru ekipy budowlanej.

Najtańszym sposobem wykonania stropów jest utworzenie zbrojenia i zalanie go betonem na drewnianych szalunkach. Jest to jednak rozwiązanie czasochłonne, ponieważ trzeba czekać, aż beton się zwiąże i wyschnie. W przypadku, kiedy zależy nam na czasie, warto rozważyć konstrukcje stropowe z elementów prefabrykowanych pamiętając, że np. w przypadku prefabrykowanych płyt żelbetowych konieczne będzie użycie dźwigu do położenia stropu.

Na koszty zadaszenia składają się koszty konstrukcji więźby dachowej, poszycia i pokrycia dachowego. Decydując się na poddasze użytkowe być może w projekcie przewidziane będą lukarny. Koszt ich zadaszenia będzie zwiększał ogólny koszt konstrukcji dachu. Trzeba także zastanowić się nad rodzajem poszycia, a więc wyborem membrany lub papy. Na koniec pozostaje decyzja o wyborze blachodachówki lub pokrycia ceramicznego.

Koszty wykończenia

Kiedy dom jest już w tzw. stanie deweloperskim pozostaje go wykończyć. W przypadku projektu parterowego domu jednorodzinnego można przyjąć, że koszty wykończenia zaczynają się od 500zł/m2. Trzeba mieć jednak na uwadze, że jest to cena, jaką możemy uzyskać zaopatrując się w tanie materiały w popularnych marketach, bądź korzystając ze zniżek, jakie może zaproponować np. architekt wnętrz. Chcąc wykończyć dom w średnim standardzie, trzeba przyjąć wydatki na poziomie 700-800zł/m2.

Z kolei wykończenie domu piętrowego jest o tyle kosztowniejsze, że wymaga wykonania schodów. Niestety, potrafią one pochłonąć znaczną część budżetu. Najtańszym rozwiązaniem jest stworzenie odpowiednio uzbrojonych schodów betonowych. Z kolei do zdecydowanie droższych, ale jednocześnie milszych dla oka rozwiązań, należy zaliczyć schody o lekkiej, ażurowej konstrukcji.

Jak sfinansować budowę domu?

Podstawowe źródła finansowania, jakie od razu przychodzą do głowy, to środki własne oraz kredyty hipoteczne. Warto nadmienić, że w 2017 roku ustawowy wkład własny w przypadku kredytów hipotecznych wynosi minimum 20%. Choć nadal jesteśmy w stanie znaleźć banki dające możliwość przystąpienia do kredytu z 15% wkładem własnym, jest to zazwyczaj obwarowane koniecznością przyjęcia dodatkowych ubezpieczeń.

Aby złożyć do banku wniosek o przyznanie kredytu hipotecznego, niezbędne jest posiadanie kosztorysu inwestycji. Zanim odwiedzimy bank warto także skorzystać z usług doradcy finansowego, który pomoże skompletować pełną dokumentacje i porówna oferty kredytów hipotecznych dostępnych na rynku, wybierając dla inwestora najkorzystniejszą opcję.

 


Przemek Klein