1
Opublikowany 17 lutego 2017 autor Artykuł Nadesłany w wyposażenie
 
 

Wybór automatyki do bram wjazdowych – na co zwrócić uwagę?Automatyczne bramy są wygodne – pozwalają na otwarcie i zamknięcie skrzydła bez wysiadania z samochodu. Od wyboru napędu zależy sprawność całej konstrukcji, ale nie tylko. Zobacz, na co zwrócić uwagę przy wyborze automatyki do bramy wjazdowej, aby zyskać wygodny i bezawaryjny element ogrodzenia.

Elementy automatyki bramowej

Dziś automatyka bramowa jest spopularyzowana i nie ma większych problemów z dopasowaniem sprzętu do potrzeb swojej posesji. Możesz wybrać ją z oferty specjalistycznych firm lub kupić wszystkie potrzebne części w markecie remontowo-budowlanym, co jest opcją bardziej ekonomiczną. Co jest potrzebne? Oprócz samej bramy, będziesz potrzebować też siłowników, centrali sterującej, sygnalizatorów i pilota do automatyki bram.

Od czego zacząć wybór bramy

Zwróć uwagę na informacje od producenta sprzętu. Napęd bram przesuwnych powinien być dopasowany do wagi i rozpiętość bramy – upewnij się, jaki jest maksymalny ciężar bramy i maksymalne światło wjazdu (odległość, na którą napęd będzie w stanie przesunąć). Jest te parametry są zbliżone do maksymalnej wartości wskazanej przez producenta, wówczas możesz dobrać dodatkowo siłownik, który pozwoli zwiększyć możliwości bramy. Waga i długość bramy w przypadku bram skrzydłowych odnosi się do wartości dla pojedynczego skrzydła.

Zalety zastosowania siłownika

Stosując siłownik, zapobiegniesz przeciążeniom silnika w bramach przesuwnych. Element ten wpływa też dobrze na płynność otwierania się bramy. Do modeli samonośnych zapas mocy powinien wynosić co najmniej 30 procent. W modelach szynowych nie powinien być natomiast mniejszy niż 50 procent. Wybierając siłownik, sprawdź, jaką ma klasę szczelności IP. Jej wartość powinna wynosić 54 albo 65.

Dobry stan bramy

Dobry stan bramy jest warunkiem zamontowania automatyki. Powinna być stabilna – tylko wówczas automatyka będzie działać bez zarzutu. Zły stan techniczny może skutkować hamowaniem bramy lub nieprawidłowym działaniem napędy. Największą uwagę zwróć na zawiasy i miejsca zamknięcia lub otwarcia bramy. Ważne są również profile i wózki jezdne.

Jeśli planujesz zakup nowej bramy, duży wybór ogrodzeń znajdziesz na przykład tutaj:
https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/bramy-i-ogrodzenia/systemy-ogrodzeniowe/bramy-ogrodzeniowe.html

 

Zintegrowane systemy

Przy montażu automatyki do bramy warto też wziąć pod uwagę sposób otwierania garażu – możesz bowiem otwierać oba wejścia przy użyciu jednego pilota. Wystarczy, że zintegrujesz automatykę. Bardzo istotne jest też wyposażenie systemu w fotokomórki, aby brama nie zamykała się samoistnie, gdy auto zatrzyma się na jej linii. Napęd warto też wyposażyć w klucz – gdyby system zawiódł, będziesz mógł ją otworzyć ręcznie.

Montaż automatyki do bramy

Jeśli planujesz wymianę całej bramy, elementy ogrodzenia opłaca się kupować w Pamiętaj, że montaż napędów i innych elementów składowych bramy jest czynnością złożoną i wymaga specjalistycznej wiedzy – nie łatwo sobie z nim poradzić.

 


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz