0
Opublikowany 30 sierpnia 2017 autor Artykuł Nadesłany w Wiedza budowlana
 
 

Energia słoneczna — pytania i odpowiedziNajlepszym sposobem na zapewnienie, że nasz dom będzie ekonomiczny i energooszczędny, jest wykorzystanie czystej i odnawialnej energii, jaką dostarcza słońce. Energia słoneczna stanowi efektywną alternatywę dla tradycyjnych źródeł energii. Co ważne, jest to także rozwiązanie przynoszące korzyści finansowe, jako że pozwala ono zaoszczędzić na kosztach ogrzewania wody.

Energia słoneczna jest ogólnie dostępnym, czystym i odnawialnym źródłem energii. Kolektory słoneczne mogą być wykorzystane do podgrzewania wody użytkowej i ogrzewania pomieszczeń. Zaprojektowanie systemu użytkowania energii słonecznej wymaga specjalistycznej wiedzy, która pozwoli zoptymalizować jego efektywność. Sławomir Post, menedżer ds. sprzedaży marki Kingspan Solar ma rynku polskim, odpowiada na najczęstsze pytania właścicieli domów związane z instalacjami solarnymi.

Dlaczego warto rozważyć przejście na energię słoneczną?

Powodów jest wiele. Energia słoneczna jest darmowa, czysta i możliwa do pozyskania przez cały rok. Nawet w krajach północno i środkowoeuropejskich dostępna jest duża ilość energii, którą można łatwo wykorzystać do podgrzewania wody i ogrzewania domów. Energia słoneczna jest też idealnym rozwiązaniem w dużych domostwach, w których, ze względu na dużą liczbę mieszkańców, zazwyczaj panuje stałe zapotrzebowanie na gorącą wodę.

Energia słoneczna sprawdza się jako jeden z najlepszych sposobów na obniżenie kosztów ogrzewania gazowego lub olejowego, a wyposażenie domu w instalację solarną pozwala odnotowywać oszczędności przez cały okres jego użytkowania.

Jak technologia ta współpracuje z tradycyjnymi systemami grzewczymi?

Instalacje solarne dobrze integrują się z tradycyjnymi systemami grzewczymi, takimi jak kotły gazowe, olejowe lub elektryczne. Oba źródła energii uzupełniają się wzajemnie oraz pozwalają osiągnąć znaczne korzyści finansowe, jak również mają pozytywny wpływ na środowisko naturalne. W okresie zimowym instalacja solarna może na przykład wstępnie podgrzewać wodę w zasobniku cwu, ograniczając tym samym ilość pracy, jaką kocioł będzie musiał następnie wykonać dogrzewając wodę do wymaganej temperatury. Latem natomiast energia słoneczna jest w stanie całkowicie zastąpić bojler w procesie dostarczania ciepłej wody.

Czym różnią się od siebie kolektory płaskie i rurowe kolektory próżniowe?

Kolektory płaskie to tradycyjnie najbardziej rozpowszechnione i znane kolektory słoneczne na rynku. Stanowią one wysoce opłacalne rozwiązanie zarówno w zastosowaniach domowych, jak i komercyjnych oraz zapewniają doskonały poziom efektywności i wydajności. Są solidne i odporne na zużycie oraz oferują wszechstronne możliwości montażu.

Rurowe kolektory próżniowe to, w porównaniu z kolektorami płaskimi, stosunkowa nowość na naszym rynku. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii produkcyjnej, kolektory próżniowe są bardziej skuteczne i efektywne w wykorzystywaniu energii słonecznej niż tradycyjne kolektory płaskie – ich wydajność jest większa nawet o 30%.

Obecność próżni w każdej z rur zapewnia niemal doskonałą izolację, która chroni system przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak chłód, wilgoć lub wiatr, a tym samym zapewnia maksymalną wydajność przez cały rok. Kolektory rurowe (w przeciwieństwie do kolektorów płaskich) można też z powodzeniem instalować na większości dachów, nawet jeśli te nie mają południowej ekspozycji. Są one również łatwiejsze i szybsze w montażu.

Czy instalacja słoneczna działa przez cały rok?

Instalacje solarne nie wymagają bezpośredniego dostępu do światła słonecznego. Rozproszone światło w zupełności wystarczy, aby gromadzić bezpłatną, naturalną energię, a następnie wykorzystywać ją do podgrzewania wody i ogrzewania domu. Dzięki temu możemy cieszyć się dostępem do ciepłej wody nawet w pochmurne dni, czy zimą, gdy temperatury na zewnątrz spadają. Wiele modeli kolektorów zaprojektowane zostały specjalnie do pracy w klimacie północno i środkowoeuropejskim, i dostarczają ciepło nawet w zimnych, wietrznych i wilgotnych warunkach.

Kingspan Solar to globalny lider w dziedzinie rozwiązań do ogrzewania energią słoneczną, doskonale sprawdzających się w zastosowaniach komercyjnych i domowych. Oferujemy kompleksowe rozwiązania, od projektów technicznych po wiodące na rynku produkty, takie jak rury próżniowe, płaskie panele słoneczne i wymienniki solarne.


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz