Kupując mieszkanie lub urządzając dom staje się przed jedną z najtrudniejszych i najdroższych części aranżacji wnętrz, czyli urządzeniem łazienki. Jest to trudne zadanie ze względów technicznych i konieczność położenia instalacji hydraulicznej i elektrycznej. Urządzenie łazienki to bardzo duże koszty i ogrom drobiazgowej pracy. Przy urządzeniu łazienki bardzo łatwo popełnić błąd, który może zepsuć efekt końcowy. Naprawienie błędu w łazience jest dużo trudniejsze niż odnowienie salonu. Dlatego warto dokładnie zaplanować urządzanie łazienki tak, aby była funkcjonalna w korzystaniu przez wiele lat. Swoim wyglądem łazienka powinna zapierać dech w piersiach i być miejscem, w którym króluje wygoda. Czasami coś pójdzie niezgodnie z planem i efekt jest daleki od oczekiwanego.
Zgubna moda
Prasa branżowa i portale tematyczne pokazują mnóstwo aranżacji urządzenia wnętrz łazienki. Trendy modowe nie zawsze są dobrym rozwiązaniem, ponieważ moda jest czymś bardzo ulotnym, a łazienkę urządza się na lata. Dlatego najlepiej postawić na sprawdzone rozwiązania. Baza, np.: płytki powinna być w spokojnej tonacji, zaszaleć można z dodatkami, np.: oryginalną lampą, akcesoriami, lustrem, parawanem prysznicowym. Łatwiej zmienić lampę, czy akcesoria niż skuwać płytki. Nie należy zbytnio kierować się wybranymi stylizacjami tego pomieszczenia zamieszczonymi w różnorodnych mediach. Powinno się je dostosować do warunków w danej łazience.
Im mniej rzeczy na widoku, tym lepiej
To naczelna zasada zagospodarowania łazienki. Każdy centymetr podłogi jest na wagę złota. Niezbyt dobrym rozwiązaniem jest ustawienie kosza na pranie na widoku, czy zbyt duża ilość szafek stojących. Stwarza to wrażenie przepełnienia. Optymalnym rozwiązaniem są szafki wiszące. Zaletą szafek wiszących jest to, że nie utrudniają sprzątania. Nie bez znaczenia jest ich estetyczny wygląd i poczucie większej przestrzeni w łazience.
Kolory
Każdy właściciel mieszkania może zrobić łazienkę w kolorze, który najbardziej lubi, ale warto pamiętać, że kolorystyka wpływa na odbiór przestrzeni w pomieszczeniu. Ciemne barwy płytek ściennych nie są zalecane do łazienki, bowiem optycznie zmniejszają pomieszczenie i je zaciemniają. Duże wzory mozaikowe doskonale wyglądają na zdjęciach, ale nie bardzo sprawdzają się w niewielkich łazienkach. Specjaliści od aranżacji wnętrz radzą, aby łazience dać jasne płytki na ściany i nie przesadzić z ich wzorzystością. Z kolei na podłodze lepiej sprawdza się płytki w ciemniejszym odcieniu, ponieważ są łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Biała fuga ładnie wygląda na początku, później ciemnieje i traci swój dekoracyjny efekt, a wręcz sprawia wrażenie brudnej łazienki. Łazienka to miejsce podatne na wilgoć, która może być przyczyną grzybów i pleśni. Dlatego koniecznością jest dobra i wydajna wentylacja. Meble powinny być kolorystycznie dopasowane do ceramiki. Pomocne może być kupowanie mebli i ceramiki tej samej firmy lub skorzystanie z pomocy projektanta
Nadmiar sprzętów
W łazience swoje miejsce powinny znaleźć: ubikacja, ogrzewacz wody, lustro, umywalka, wanna lub prysznic. Pralka niekoniecznie musi znajdować się łazience, zwłaszcza jeżeli to pomieszczenie nie jest za dużych rozmiarów. Pralkę można umieścić w zabudowie kuchennej. Projektanci wnętrz nie polecają eksponowania pralki. Lepiej umieścić ją w jednej z kuchennych szafek, a w łazience zostawić wolną przestrzeń lub postawić szafkę, np.: słupek. Idealna wysokość od podłogi do lustra to 180 cm. Powinno być zawieszone nad umywalką. Wysokość od podłogi do lustra powinna być uzależniona od wzrostu domowników. Wysokość od umywalki do lustra powinna być tak ustalona, aby lustro nie było zachlapane. Trik z powieszeniem dwóch luster naprzeciwko siebie optycznie powiększy przestrzeń w łazience i rozświetli pomieszczenie. Więcej miejsca zajmuje wanna. W mniejszych łazienkach lepiej sprawdzi się prysznic. W większej łazience nie ma problemu nadmiaru sprzętów. Można je rozstawić w taki sposób, aby zachować wystarczająco dużo wolnej przestrzeni.