W budownictwie, jak w każdej branży, cały czas spotykamy się z potrzebą wprowadzania innowacji. Wiadomo! Jak mawiał mój profesor, nie ruszając z postępem, stojąc w miejscu, tak naprawdę cofam się do tyłu. Zdanie to może początkowo zabrzmieć jak żart lecz kryje w sobie ono dużą dozę prawdy. Technika budowlana sięga zamierzchłych czasów z początków istnienia cywilizacji ludzkiej. Już w tym okresie do wznoszenia budowli używano elementów ceramiki budowlanej, które w miarę upływu lat, nabierały coraz to nowej, udoskonalonej formy. O jednej z tych form, będącej obecnie „na topie” opowiem bliżej w dzisiejszym wpisie. Mowa tu o technologii Porotherm DRYFIX. Zaczynajmy!
System ceramiki budowlanej Porotherm DRYFIX bazuje w całości na pustakach poryzowanych, w których strukturze zawarte są specjalne kanały drążeń. Z uwagi na zawarte w nich liczne, puste, mikroskopijne obszary cegły DRYFIX doskonale utrzymują ciepło.
Po słowie wstępu przejdźmy do samej techniki budowania w systemie DRYFIX. Poszczególne pustaki nie są łączone ze sobą tradycyjną zaprawą murarską na bazie cementu. Do ich spojenia używa się specjalistycznej pianki załączonej w zestawie wraz z pustakami. Wbrew pozorom, ścianki tworzone w tej technologii wykazują większą trwałość od murów wykonywanych techniką tradycyjną. Dodatkowo Porotherm DRYFIX pozwala na bardziej efektywną pracę z zachowaniem czystego placu budowy, z brakiem hałasu betoniarek, minimalnym zużyciem wody i brakiem problemu magazynowania ogromnych ilości palet materiałów budowlanych. Jak więc widać, niemożliwe staje się możliwe. Budowanie w systemie Porotherm DRYFIX jest szybkie, proste, a do tego zapewnia połowę oszczędności czasu w stosunku do tradycyjnych metod murowania.
Wróćmy na chwilę do tematu izolacji cieplnej budynków wznoszonych przy użyciu pustaków poryzowanych DRYFIX. Pustaki te to nic innego jak specjalny rodzaj cegły ceramicznej, która pomimo dużych rozmiarów jest bardzo lekka i wytrzymała. Ich głównym atutem są mikroskopijne pory umożliwiające naturalne odparowywanie wody na zewnątrz budynku. Dzięki zastosowaniu pianki zamiast tradycyjnej zaprawy, ściany wznoszone technologią DRYFIX są jednolite i pozbawione mostków cieplnych. Wszystkie te cechy dają w rezultacie jednorodny mur o bardzo niskim współczynniku przenikania ciepła, zapewniający należytą ochronę przed zimnem, wilgocią i wiatrem.
Jak widać, technologia Porotherm DRYFIX niesie za sobą nie tylko ogrom możliwości, ale również pozwala na maksymalną oszczędność czasu i pieniędzy. Pomimo tego, że systemy DRYFIX pojawiły się na rynku budowlanym stosunkowo niedawno, mają szansę osiągnąć wielki sukces i na stałe zadomowić się w inżynierskim środowisku.
Zapraszam do komentowania wpisu i dyskusji.
Dla mnie Dryfix jest mega wygodnym systemem, aktualnie stawiam dobudówkę do mojego domu, który również zbudowałem własnoręcznie. Przychodzę z pracy, przebieram się i zaczynam po prostu stawiać ścianę, bez kręcenia zaprawy – betoniarka woda piasek i te sprawy, nakładam pistoletem piankę i stawiam pustaka. Koryguje poziomicą i jade z następnym. Genialna sprawa
Świetnie, że dodaliście te zdjęcia. Dzięki nim będzie łatwiej zrobić to samemu. Pozdrawiam.