0
Opublikowany 3 sierpnia 2017 autor Artykuł Nadesłany w Wiedza budowlana
 
 

Malowanie płyt gipsowo-kartonowych okiem fachowcaPłyty gipsowo-kartonowe są coraz chętniej wykorzystywane w aranżacjach nowoczesnych wnętrz jako ścianki działowe oraz podwieszane sufity pozwalające na ukrycie instalacji elektrycznych. Zobacz, jak pomalować płyty gipsowo-kartonowe dzięki poradom naszego fachowca!

Jak przygotować powierzchnię do malowania?

Płyty gipsowo-kartonowe to materiał wyjątkowo lekki i dzięki temu prosty w montażu. Niestety, z tego względu równie łatwo ulega uszkodzeniom mechanicznym. Aby uzyskać jak najlepszy efekt na płyty warto nałożyć gładź gipsową, która pozwala uzyskać gładkie i równe podłoże, które po zagruntowaniu doskonale nadaje się do malowania farbami dekoracyjnymi. Pamiętaj, aby gładź gipsową przed malowaniem sezonować przez około 2-3 tygodnie. Gładź gipsowa nie powinna być wykorzystywana w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności takich jak pralnia lub łazienka.

Przed przystąpieniem do prac malarskich zabezpiecz podłogę, ściany i meble za pomocą folii oraz taśmy malarskiej. Z podłoży przeznaczonych do malowania usuń kurz, plamy, zabrudzenia lub pleśń, używając delikatnie zwilżonej ściereczki ze środkiem myjącym. Płyty gipsowo-kartonowe pokryte gładzią gipsową zagruntuj za pomocą podkładu akrylowego Nobiles Nobigrunt, który służy do wzmocnienia pylistych i silnie nasiąkliwych podłoży. Dzięki temu uzyskasz gładką i równą powierzchnię, która poprawi krycie farb nawierzchniowych.

Malowanie płyt gipsowo-kartonowych krok po kroku

Malowanie farbą dekoracyjną rozpocznij około 24 godzin po zagruntowaniu powierzchni. Aby uzyskać jak najlepszy efekt, pracuj w temperaturze od 10 do 30°C, gdy wilgotność powietrza nie przekracza 80%. Zwróć uwagę, czy wybrana przez Ciebie farba charakteryzuje się dobrym kryciem oraz wysoką wydajnością i posiada porowatą strukturę pozwalającą ścianie „oddychać”, odporną na czyszczenie zwilżoną ściereczką z dodatkiem detergentu jak np. lateksowa farba dekoracyjna Nobiles Latex Mix.

Po etapie gruntowania, a przed warstwami właściwymi, powierzchnie gipsowo-kartonowe należy ujednolicić i stworzyć warstwę podkładową z farbą Nobiles Latex Mix rozcieńczoną w 10% wodą pitną. Maluj za pomocą wałka lub pędzla, nabierając równomierną ilość farby na całą powierzchnię narzędzia malarskiego, dokładnie rozprowadzając ją po całej powierzchni płyty. Po pokryciu ścian pierwszą warstwą, odczekaj minimum dwie godziny przed położeniem następnej.


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz