Maszyny CNC to liczna grupa nowoczesnych urządzeń, które działają dzięki możliwościom zaawansowanego komputera. To on sprawia, że możliwe jest lepsze planowanie pracy i większa szybkość wykonywanych zadań. Jednocześnie takie maszyny posiadają większą precyzję. Stają się doskonałą alternatywą dla pracy manualnej i urządzeń starszego typu.
Czym są maszyny CNC? Polska staje się poważnym producentem na rynku tego typu obrabiarek. Nowoczesne urządzenia sterowane komputerowo to choćby tokarki do metalu, frezarki lub przecinarki plazmowe. Ich możliwości często zadziwiają. Co warto wiedzieć o takich urządzeniach i gdzie są stosowane?
Jak działają maszyny CNC?
Czym są i w jaki sposób działają maszyny CNC? Chodzi o coraz bardziej powszechne w przemyśle maszyny wyposażone w wysokiej jakości komputer nadzorujący pracę i komunikujący się z operatorem przy pomocy interfejsu użytkownika. Ich ważne cechy to szybkość pracy, precyzyjność i powtarzalność. Poszczególne rodzaje takich obrabiarek są zdolne do powtarzalnego wykonywania nawet bardzo złożonych kształtów z dużą szybkością.
CNC stanowi skrót od Computerized Numerical Control, czyli komputerowego sterowania urządzeń numerycznych. Najczęściej takimi sterowanymi przez komputer i programowalnymi urządzeniami są tokarki, frezarki i elektrodrążarki. Specyfiką tych urządzeń jest zdolność do wykonywania skomplikowanych kształtów w bardzo krótkim czasie. Ciekawostką jest fakt, że producenci maszyn CNC najczęściej dostarczają na rynek urządzenia obrabiające metal, drewno i tworzywa sztuczne, ale zdarzają się i inne. Chodzi np. o specjalistyczne maszyny do pracy w szkle i innych materiałach.
Programowanie i sterowanie maszynami CNC
Każdy współczesny producent maszyn CNC dba nade wszystko o to, aby komputer był mocną stroną całego układu. Bez dostatecznych możliwości tego urządzenia nie ma mowy o dobrym rozplanowaniu i nowoczesnym podejściu do pracy.
Programowanie maszyn CNC odbywa się w dwóch etapach. Pierwszym jest zaprojektowanie samej pracy. Zwykle niezbędne jest tu posłużenie się programem do projektowania CAD. W dalszej kolejności niezbędne jest takie przygotowanie projektu, aby mógł być we właściwy sposób odczytany przez maszynę. Operator musi odpowiednio przejść przez ten etap po to, aby mogła się rozpocząć właściwa obróbka CNC.
Co jeszcze warto wiedzieć o takich maszynach? Istnieją trzy zasadnicze sposoby sterowania obrabiarkami CNC:
- Sterowanie punktowe o najmniejszym stopniu skomplikowania. Narzędzie ustawia się w konkretnym punkcie względem przedmiotu. Klasycznie wykorzystuje się je np. przy wierceniu, przebijaniu lub wytaczaniu.
- Sterowanie odcinkowe polegające na takim programowaniu narzędzi, aby poruszały się po określonym torze z konkretną prędkością. Dobrze wypada przy frezowaniu zarysów prostokątnych itp.
- Sterowanie kształtowe cechujące się najwyższym poziomem zaawansowania. Ma charakter wielopłaszczyznowy. Narzędzie posiada tu szeroki zakres ruchów. Dzięki takiemu sterowaniu można wykonać bryłę dwuwymiarową i figury trójwymiarowe.