0
Opublikowany 19 marca 2018 autor Adam Budowlany w Wiedza budowlana
 
 

Wady i zalety obróbki plastycznej metaliPlastyczna obróbka metali przy wykorzystaniu nowoczesnych maszyn CNC jest w dzisiejszych czasach metodą powszechnie wykorzystywaną w wielu gałęziach przemysłu. Zautomatyzowany proces daje doskonałe rezultaty, w których nie ma miejsca na błędy, bez względu czy metal obrabiany jest na zimno, czy na gorąco. Obie te metody mogą być stosowane do różnego rodzaju metalu, jak i aluminium.

Plastyczna obróbka-co to jest?

To nic innego jak nadawanie przedmiotom innej, ciekawszej formy czy struktury. Oczywiście niezbędne są do tego celu odpowiednie maszyny i narzędzia, jak i w zależności od wybranej metody temperatura. Za ich pomocą metal można:

  •    tłoczyć,
  •    frezować,
  •    wyginać,
  •    prostować.

Wbrew pozorom obróbka plastyczna nie jest kosztownym procesem, oczywiście posiada swoje wady jednak zalet jest o wiele więcej a co ważne używając do tego celu maszyn CNC można liczyć zarówno na powtarzalność elementów jak i idealne odwzorowanie kształtu. Metal, który poddawany jest obróbce plastycznej zmienia swoje wymiary, kształt oraz strukturę. W zależności od potrzeb obróbka wykonywana jest przy użyciu wysokiej temperatury, czyli obróbka na gorąco bądź na zimno. Wszystko zależy, jaki efekt chce się osiągnąć, dlatego frezowanie, prasowanie, gięcie, szlifowanie czy obróbka laserowa dają bardzo dobre efekty, niezbędne jest tylko prawidłowe zaprogramowanie maszyn. Chcąc uzyskać więcej informacji warto zaglądnąć, na gieciewalcowanie.pl/giecie-blach,gdzie obróbka metali wykonywana jest w oparciu o najnowszą technologię.

Plastyczna obróbka- do czego okaże się niezbędna?

Zarówno do metalu, stali nierdzewnej, jak i aluminium. Jak już zostało wspomniane w tym celu niezbędne będą maszyny takie jak ciągarki, walce, zaginarki, prasy pneumatyczne, giętarki itp. Maszyny CNC dają dziś nieograniczone możliwości, więc nie ma znaczenia czy obróbce poddawany jest arkusz blachy, czy pręt metalowy, efekt na pewno będzie idealny.

Zalety obróbki plastycznej

Główną zaletą takiego procesu jest możliwość zaoszczędzenia materiału, a co za tym idzie, można wykonać więcej elementów z jednego arkusza blachy. Dodatkowo dzięki obróbce plastycznej można zmienić kształt elementu, także polepszyć jego właściwości wytrzymałościowe, nie wpływając negatywnie ma ciągłość włókien. Na pewno zaletą jest także możliwość seryjnego obrabiania detali, jak i można wykonywać je jednostkowo, a co ważne każdy element będzie identyczny a wykorzystując odpowiednie maszyny, nie będzie potrzeby dalszego ich udoskonalania.

Wady plastycznego obrabiania metalu

Do wad trzeba zaliczyć tylko koszty związane z zakupem maszyn i odpowiednich oprogramowań. Niestety wyposażenie przemysłu w nowoczesne urządzenia CNC oczywiście da oczekiwane rezultaty, jednak ceny urządzeń są bardzo duże. Warto popatrzeć na ten fakt z drugiej strony, to znaczy inwestując w najlepsze urządzenia można mieć pewność, że obrabiane elementy będą najwyższej jakości, zapewnią powtarzalność, a to na pewno przełoży się na wielkość produkcji, więc pieniądze szybko się zwrócą z nawiązką.

 


Adam Budowlany

 
inzynier i pasjonat budownictwa zwłaszcza jednorodzinnego.