Termin elegancji w przypadku mebli stał się ostatnio bardzo szeroki i można go niemalże przyłożyć do każdego stylu. Elegancja kojarzy się z dopracowaniem detali, minimalizmem lub wręcz przeciwnie wyrafinowanymi ozdobami. Kolorystyka nie ma większego znaczenia. Miłośnicy jasnych wnętrz uwielbiają elegancję w rodem z królewskiej Wielkiej Brytanii i wstawiają meble w stylu angielskim.
Styl angielski w pigułce
Styl angielski jest lubiany przez romantyków i osoby gustujące w pastelach, jasnych kolorach kwiatowych dekorach i ozdobne formy. To uosobienie klimatu sielskiego angielskiej wsi z elegancją rodem z wiktoriańskich dworków. To styl na przeciwległym biegunie do minimalizmu- mnóstwo drobiazgów, bibelotów – to idealne dopełnienie aranżacji. Cechą tego stylu są wnętrza skąpane są w jasnych, pastelowych barwach. Biel, wanilia i pudrowy róż na czele. Z przytulnych, miłych dla oka kompozycji bije ciepło domowego ogniska. We wnętrzu nastawionym na romantyczność konieczne są odpowiednie meble w stylu angielskim.
Meble w stylu angielskim -nieprzemijająca moda
Moda na styl angielski nie przemija pomimo zmieniających się trendów. Zdaniem dekoratorów wnętrz przyczyną popularności tego stylu jest zamiłowanie do urzekających romantycznych aranżacji i do tworzenia ciepłego, sympatycznego klimatu w pomieszczeniach. Meble w stylu angielskim mają oczywiście swój urok związany z ich wykonaniem – są delikatne, dekoracyjne i dalekie od wszechobecnego minimalizmu. Meble w stylu angielskim wykonane są z drewna albo materiału drewnopodobnego w białym kolorze. Charakterystycznym elementem mebli są subtelne przetarcia i rzeźbienia. Komplety wypoczynkowe często obite są jasnymi tkaninami. Jednym z chętnie ulubionych wzorów są kwiaty.
Kuchnia w stylu angielskim
To miejsce przytulne, idealne do rozmów przy herbacie. Kuchnia powinna być jasna biała lub kremowa. Szafki powinny mieć delikatne frezy, stylizowane ażury i prześwity, ewentualnie efektownie przeszklone witrynki, w których można eksponować elegancką zastawę. Dekorowana zabudowa, czasem poddana zabiegowi patynowania dodaje meblom czaru z dawnych lat. Meble w stylu angielskim to propozycja dla osób, które poszukują czegoś nietuzinkowego. Powyższe meble mogą stać w niewielkiej, ciasnej kuchni. Świetnie sprawdzą się także w dużej, widnej kuchni. Pojemne szafki, szuflady, półki i kosze cargo są pojemne, cechują się odpornością na duże obciążenia i czynniki zewnętrzne.
Salon w stylu angielskim
W tym pomieszczeniu dekoracyjne, białe meble to podstawa aranżacji- delikatne dekory. Wnoszą do pomieszczenia luksus. Pięknie wykończone nóżki i eleganckie uchwyty wyglądają niezwykle dekoracyjnie i nigdy się nie zdezaktualizują. W salonie zaprojektowanym w stylu angielskim niezbyt dobrze wyglądają skórzane narożniki i designerskie sofy. Znacznie lepiej wygląda zgrabna i prosta w formie kanapa w jasnym, delikatnym kolorze osadzona na drewnianych nóżkach. Bardzo ciekawie wygląda połączenie czarnych blatów z białymi korpusami- to meble w stylu angielskim przeznaczone dla osób, które lubią wyraziste detale i są zwolennikami całkowicie białych mebli. Przepiękna sofa w kwiatowy deseń lub chociaż poduszki w kwiaty na jasnej sofie tworzą fantastyczny wyspiarski klimat do spotkań rodzinnych. Zwolennicy dywanów mogą położyć niewielki dywan, najlepiej w kolorze szarym lub białym na środku salonu.Kolorami ścian w salonie mogą być: ecru, beżu, cappuccino, kolorów szarych oraz delikatne brązy.
Meble w stylu angielskim cechują się elegancja, przytulnością i sielskością. Meble w stylu angielskim nie muszą być z jednego kompletu. Dopełnieniem wystroju salonu jest niski stolik o masywnym blacie. Podsumowując – styl angielski to jasne barwy i ciekawe, bardzo eleganckie zdobienia mebli. To polecany sposób aranżacji wnętrza dla osób, które nie lubią minimalizmu i uznają go za nieprzyjazny. Styl angielski to bardzo tradycyjny sposób urządzania wnętrz tak, aby były one funkcjonalne i piękne.