0
Opublikowany 20 czerwca 2018 autor Adam Budowlany w Ogród
 
 

Modny ogród w egzotycznym stylu

egzotyczny ogród
egzotyczny ogród

Egzotyka w ogrodzie może dotyczyć zasadzonych roślin i drzew, które normalnie nie rosną w naszym klimacie ze względu na inne wymagania. Może również nawiązywać do egzotycznej scenerii poprzez wybór odpowiednich mebli z drewna tekowego lub rattanu.

Zalety drewna tekowego

Drzewa tekowe rosną w środowisku naturalnym w Indochinach i południowej Azji tworząc lasy monsunowe. Pozyskuje się z nich drewno o specyficznych właściwościach oraz egzotycznym, pięknym wyglądzie. Teak to drewno o średniej twardości i umiarkowanej ciężkości – zakwalifikowane do klasy III i IV. Charakteryzuje się także małą wilgotnością punktu nasycenia włókien (22%) oraz niską wartością skurczu, która oznacza, że zachowuje wyjątkową stabilność wymiarową, gdyż nie ma skłonności do pękania czy wypaczania się.

Warto wiedzieć, że teak jest bardzo elastycznym drewnem i można je łatwo kształtować. Dlatego właśnie wykorzystywane jest jako budulec do produkcji mebli oraz materiał do produkcji elementów konstrukcyjnych.

Właściwości drewna teak

Drewno teakowe zawiera wiele substancji oleistych oraz kwasu krzemowego, co sprawia, że nie nasiąka wodą i jest odporne na działanie szkodliwych substancji. Wyróżnia się pięknym wybarwieniem i usłojeniem, dzięki którym meble i inne elementy wystroju wnętrz wyglądają niezwykle efektownie.

Rattan do wyplatania mebli

Rattan to materiał uzyskany z pnączy trzcinopalmy o nazwie Calamus rotang. Roślina ta rośnie w lasach tropikalnych w południowo-wschodniej Azji, w Indiach, Cejlonie i Indochinach. Jest surowcem odnawialnym. Meble tworzy się z trzymetrowych wiotkich i elastycznych pędów, a po ich ścięciu roślina szybko odrasta osiągając długość nawet 100 metrów.

Meble z drewna tekowego i z rattanu

Firma https://cloveris.pl/ posiada w swojej ofercie wiele mebli wykonanych z egzotycznych gatunków drewna, dzięki czemu każdy miłośnik wypoczynku w ogrodzie znajdzie tu inspirację do aranżacji swojego ogrodu. Z włókien palmy rotangowej wyplata się maty, kosze i skrzynie oraz rozmaite siedziska mebli wypoczynkowych. Natomiast teak służy do produkcji krzeseł, foteli oraz stołów i ław o różnych kształtach i oryginalnych, unikalnych barwach.


Adam Budowlany

 
inzynier i pasjonat budownictwa zwłaszcza jednorodzinnego.