Prawidłowe działanie łożyska samochodowego sprawia, że możliwy staje się ruch obrotowy w przeróżnych mechanizmach samochodu. Dotyczy to przede wszystkim silnika, skrzyni biegów, układu paliwowego, układu chłodniczego, czy typowo zawieszenia kół. W poniższym artykule skupimy się głównie na ostatnim wykorzystaniu łożysk.
Czym są łożyska kół?
Głównym zadaniem łożysk jest skuteczne podtrzymywanie danej części mechanizmu w sposób wystarczający, aby możliwy stał się jej ruch obrotowy. Jeśli chodzi o koła samochodowe, to łożyska odpowiadają właśnie za obracanie się kół na nieruchomej osi zawieszenia. Zatem bez łożyska obrót kół nie byłby możliwy.
Gdzie warto kupić łożyska kół?
Skoro łożyska są tak istotne dla prawidłowego wykorzystania kół, to niezwykle ważne jest także zwrócenie uwagi na kupno jak najlepszego jakościowo tego elementu. W przeciwnym razie koło jak i samochód będą narażone na awarię. Nie wspominając już o tym, że ten niewielki element będzie miał wpływ również na nasze bezpieczeństwo podczas jazdy. Duży wybór łożysk można znaleźć na stronie z częściami zamiennymi centromasz.pl. Dlatego właśnie tam warto rozpocząć swoje poszukiwania.
Podstawowe rodzaje łożysk kół
Łożyska toczne stożkowe
Obecnie ten rodzaj łożysk jest już coraz rzadziej spotykany. Wszystko z powodu wykorzystywania go głównie do starszych modeli samochodów. Dzięki specyficznej budowie możliwe staje się dokonanie rozdziału pomiędzy pierścieniem zewnętrznym a wewnętrznym. Przy tego rodzaju łożyskach konieczne jest też dokonywanie systematycznej konserwacji poprzez smarowanie oraz regulację luzu, który występuje między pierścieniami.
Łożyska kulkowe skośne
W porównaniu do wyżej wymienionego rodzaju łożyska tutaj mamy do czynienia z układem zamkniętym. Dzięki czemu nie ma potrzeby dbać o luz, czy też smar. Można wyróżnić dwa podrodzaje tych łożysk:
- jednorzędowe — to nierozłączne łożysko, które charakteryzuje się tym, że przenosi obciążenie osiowe jedynie w jednym kierunku. Posiadają dwa obrzeża — wysokie oraz niskie. Dzięki dużej ilości kulek w niskim obrzeżu możliwe staje się przenoszenie sporych obciążeń.
- dwurzędowe — jak sama nazwa wskazuje, ten podrodzaj łożysk posiada budowę odpowiednią dla dwóch standardowych łożysk kulkowych skośnych jednorzędowych. Ceniony jest głównie za to, że w kierunku osiowym zajmuje znacznie mniej miejsca, niż jego jednorzędowy odpowiednik. Poza tym nie można zapomnieć również o tym, że dzięki nim możliwe staje się przenoszenie obciążenia osiowego w obu kierunkach oraz tzw. obciążenia promieniowe.
Zadbaj o wymianę łożysk samochodowych
Niezwykle ważne jest dopilnowanie, aby co pewien czas wymienić łożysko. Tym bardziej, jeśli eksploatujemy samochód bardzo długo i w dużych ilościach. Aby przedłużyć ich żywotność, należy wybierać drogi w jak najlepszym stanie technicznym, unikać poślizgów oraz prawidłowo je montować. Nie można zapomnieć również o wcześniejszym doborze odpowiedniego łożyska.