0
Opublikowany 22 marca 2018 autor Art Branżowy w Wiedza budowlana
 
 

Nowa kuchnia – ile pieniędzy na nią przeznaczyć?

nowoczesna kuchnia
nowoczesna kuchnia

Bez kuchni nie funkcjonuje żaden dom, a jednocześnie kuchnia jest pomieszczeniem najbardziej wymagającym sporych inwestycji. Spędzamy w niej dużo czasu, musi być funkcjonalna, higieniczna i mieć atrakcyjny wygląd. Czy można mieć kuchnię za 1000 zł? Raczej nie. Warto więc zaplanować remont oraz wydatki, zwłaszcza gdy stan konta jednak nas ogranicza.

Od czego zaczyna się remont?

Najlepiej rozpoczyna się remont kuchni w pomieszczeniu, które jest przygotowane do układania podłóg czy płytek ściennych. Takie, w którym jest elektryka, podłączenia hydrauliczne. Zwykle kuchnie takie oddają do użytku deweloperzy. Pierwszym etapem jest ułożenie podłogi w kuchni. I chociaż panele mogą kosztować już 18 zł za metr kwadratowy, warto zainwestować nie w najtańszy produkt, ale taki o podwyższonej odporności na wilgoć. W kuchni unikajmy wykładzin dywanowych czy drewna. Najlepiej sprawdzają się ceramiczne płytki (ok. 42 zł za m/kw), wykładzina PCV, panele winylowe czy po prostu panele, ale takie, które do kuchni są przeznaczone. Będą droższe od zwykłych, ale są idealnie zabezpieczone przed zamakaniem.

Teraz, kiedy podłoga jest gotowa, można przystąpić do malowania sufitu czy ścian albo układania płytek. Obecnie moda sugeruje, żeby płytki układać tylko na wysokości blatów. Nie są potrzebne za szafkami stojącymi czy wiszącymi. Takie rozwiązanie jest też bardziej oszczędne. Można także wykorzystać odporną na tłuszcz, wilgoć i wielokrotne szorowanie farbę lub inne materiały do zabezpieczenia ścian, takie jak panele winylowe, stal nierdzewna, szkło hartowane czy położyć strukturalny beton. Co ciekawe, beton może okazać się o wiele droższym rozwiązaniem, niż nawet designerskie płytki. Za płytki przyzwoitej jakości zapłacimy ponad 40 zł, kilka metrów kwadratowych betonu może kosztować nawet 300 zł. Najtańszym rozwiązaniem będzie oczywiście farba, której cena może zmieścić się nawet w 100 zł. Ponadto malować każdy potrafi, unikniemy więc wizyty fachowca. Warto jednak wybrać dobrą gatunkowo, bo kuchnia to miejsce, gdzie temperatura waha się, pojawia się para wodna, a z patelni tryskać może olej.

Jak wyposażyć kuchnię?

Kosztownym etapem remontu kuchni jest zakup mebli, armatury oraz AGD. Najtańsze będę meble w zestawie, które kupimy w każdym markecie budowlanym. Ich wybór jest naprawdę spory, a ceny zaczynają się nawet od 300 zł, nie są one jednak zbyt trwałe, bo wykonane z niskiej jakości materiałów. Cena minimalna mebli na wymiar zaczyna się natomiast od 600 zł za metr bieżący szafek dolnych i górnych. Meble na wymiar są jednak bardziej eleganckie i funkcjonalne, pozwalają na perfekcyjne zagospodarowanie przestrzeni. Można w nich także ukryć wszelkie urządzenia do gotowania czy przechowywania żywności. A ceny tych sprzętów są różne, w zależności od modelu. Średniej jakości lodówka to ok. 1400 zł, płyta ceramiczna 800 zł, piekarnik 1000 zł, zmywarka 1000 zł, okap 250… Do tego dochodzi jeszcze zlewozmywak za ok. 250 zł oraz kuchenna bateria za 160. Łącznie koszty znacznie mogą przekroczyć 10 000 zł.

Nie można też zapominać o tak niezbędnych dodatkach jak oświetlenie czy wyposażenie kuchni w naczynia, sztućce i garnki. Zaczynając od oświetlenia musimy zdać sobie sprawę, że w kuchni liczy się nie tylko lampa wisząca z sufitu, ale także doświetlenie stołu jadalnianego czy blatów kuchennych, przy których przyrządza się potrawy. A ponieważ kuchnia to pomieszczenie, w którym spędzamy wiele czasu, lepiej kupić nowoczesne oprawy i żarówki, które pozwolą nam później zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Świetlówki zużywają o wiele więcej energii, niż taśmy ledowe, które są niezwykle trwałe.

Jeśli mowa o inwestycjach, to skoro już tyle pieniędzy włożyliśmy w wygląd kuchni, trzeba pomyśleć o tym, jak zdrowo w niej gotować. Świetnym uzupełnieniem wyposażenia kuchni są produkty marki Philipiak: http://www.najwyzszajakosczycia.pl/o-marce-philipiak . Eleganckie sztućce ze stali czy garnki Philipiak świetnie wyglądają w kuchni, ale mają też praktyczne zastosowanie, np. pozwolą na wyeliminowanie z potraw nadmiernych ilości soli. Produkty te są tak estetyczne, trwałe i efektowne, że będą znakomitym dopełnieniem kuchni nowoczesnej, jak i rustykalnej. I tak jak w przypadku podłóg, szafek czy sprzętów, tak i w doborze garnków liczy się zasada: im lepsza jakość, tym oszczędniej i na dłużej.

Całkowity koszt wykończenia kuchni

Tak jak w każdym kosztorysie remontu domu czy mieszkania widełki cenowe mogą być niezwykle rozległe. Można samodzielnie wykończyć kuchnię z użyciem standardowych modeli szafek, zwykłej farby i taniej wykładziny, a można zainwestować ogromne pieniądze w ręcznie robione meble czy najwyższej jakości sprzęt. Są jednak produkty na których można oszczędzić, jak oświetlenie, i takie, na których oszczędzać nie warto, bo odbije się to nie tylko ostatecznie na wyglądzie kuchni, ale nawet na naszym zdrowiu i bezpieczeństwie.


Art Branżowy

 
Artykuły branżowe