0
Opublikowany 4 lipca 2019 autor Izabela Krzyczkowska w wyposażenie
 
 

Kuchenne tapetyŚciany w kuchni stanowią aranżacyjne wezwanie. Najlepszym pomysłem na ich wykończenie są płytki ścienne, ale są one bardzo drogie, a ich położenie wymaga sporych umiejętności. Płytki to sposób dekoracji ścian, który zapewnia piękny wygląd kuchni na wiele lat. Jeżeli ktoś lubi co jakiś czas coś zmienić we kuchennym wnętrzu, to dobrym rozwiązaniem będą tapety kuchenne. Tapety są funkcjonalne i ładne, a bogata oferta wzorów sprawia, że każdy znajdzie idealną tapetę do swojej kuchni.

Magia tapet kuchennych

Tapety mogą znacząco odmienić wygląd kuchni, nadać jej pożądany klimat lub zmienić na inną aranżację bez inwestowania sporej gotówki. Kuchnia powinna być piękna i stylowa, ponieważ spędza się w niej sporo czasu. Osoby, które lubią gotować uważają, że w gotowanie w ładnej kuchni poprawia smak potraw. Z drugiej strony jest to miejsce, które szybko brudzi się, a ściany pomalowane farbą bardzo trudno jest wyczyścić z tłuszczu i innych osadów. Tapety kuchenne są łatwe w czyszczeniu, wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką.

Murek wewnątrz kuchni

Bardzo ciekawym wzorem tapet jest cegiełka lub imitacja kamienia. W kuchni takie wzornictwo wygląda fenomenalnie. Najlepiej wygląda położona między szafkami, wtedy podkreśla piękno mebli i współtworzy nowoczesne wnętrze. Kolejną zaletą kuchennych tapet jest to, że znakomicie prezentują się na ich wszelkie dekoracje ścienne.

Wzory czarno-białe

Czarno-białe meble kuchenne od lat nie wychodzą z mody. Ludzie cenią je za elegancję i nadanie pomieszczeniu wyjątkowego charakteru. Do tych mebli znakomitym dodatkiem będzie czarno-biała tapeta z jakimś pięknym wzorem między szafkami. Czarno-białą tonację w kuchni można przełamać dodając jakiś kolorowy akcent: kubki, maty na stół. Dodatki powinny być w jednym kolorze, np.: czerwonym, zielonym, fioletowym i żółtym.

Geometryczne wzory

Osoby, które poszukują nietypowego wzoru tapety, powinny zwrócić uwagę na tapetę z geometrycznymi wzorami, która znakomicie wygląda pomiędzy szafkami. W przypadku tak wzorzystej tapety lepiej dać ją w jednym miejscu, a na pozostałych ścianach położyć tapetę bez wzorów. Geometryczny wzór znakomicie pasuje do ciemnych mebli (wskazana jest jaśniejsza kolorystyka tapety) oraz do jasnych szafek. Nie jest dobrym pomysłem łączenie dwukolorowych mebli kuchennych z tapetą w geometryczne wzory. Zbyt duża ilość wzorów i kolorów przytłacza i męczy domowników. Tapeta w geometryczne wzory może być jedynie kolorystycznym akcentem odświeżającym wnętrze. Nie powinna zdominować pomieszczenia.

Inne wzory tapet

W kuchni znakomicie wyglądają gładkie, jednolite tapety, które tworzą klasyczne, eleganckie wnętrze oraz znakomicie nadają się do stylu prowansalskiego, rustykalnego lub skandynawskiego i pięknie komponują się ze wszystkimi kolorami mebli.

Romantyczna fototapeta

Fototapeta ze zdjęciami uliczek, morskiego krajobrazu, śródziemnomorskich domów, statków, zachodu słońca lub innych przestrzeni wspaniale wygląda w kuchni. Poprawia nastrój i sprawia, że człowiek z większym optymizmem rozpoczyna dzień. Tapeta powinna zajmować jedną ścianę. Kuchnia to idealne miejsce na fototapetę z owocami, warzywami, ziołami, serami, wędlinami, czyli z motywami kojarzącymi się z jedzeniem. Fototapeta nie powinna tworzyć chaosu w kuchni, ale dekorować pomieszczenie. Obowiązuje zasada umiaru. Fototapetę kładzie się tylko na jednej ścianie. Na pozostałych ścianach najlepiej unikać wzorów.

Jeżeli kuchnia ma niewielkie rozmiary lub nie posiada okna, to kolory ścian powinny być jaśniejsze. Warto postawić na tapety w odcieniach pastelowych. Duże wyraziste wzory tapet to propozycja do kuchni dużych, z oknem. Jeżeli kuchnia jest połączona z salonem, to tapetę można umieścić jedynie w przestrzeni między blatem, a górnymi szafkami. Warto postawić na tapetę dobrej jakości, która nie zacznie odpadać po kilku miesiącach. Ceny tapet zdecydowanie niższe niż koszt płytek i ich montażu. Jest to kolejny powód dla którego tapety kuchenne wracają do łask klientów.


Izabela Krzyczkowska