Odzież w przypadku prac ma najczęściej dwa cele, które charakteryzują to, który typ wybierzemy. Ma to wpływ na zadania i czynności wykonywane przez poszczególnych pracowników. Dodatkowo realnie wpływają na kwestie bezpieczeństwa, to zaś sprawia, że firmy powinny szczególnie dbać o odpowiedni ubiór dla swoich podwładnych. Doskonale wiedzą o tym producenci, którzy nie powinni pomijać żadnych z zainteresowanych grup.
Od podstaw do zaawansowania.
Generalnie najbardziej podstawową odzieżą jest ta mająca zapewnić należytą ochronę. Najczęściej dotyczy to zabezpieczeń przed zabrudzeniami i drobnymi zanieczyszczeniami. Podobnie jest w przypadku ewentualnych uszkodzeń spowodowanych przez otarcia, czy przekłucia. Taka odzież potrafi również zabezpieczyć przed chemikaliami, jednak tylko tymi podstawowymi, generalnie mało inwazyjnymi i szkodliwymi dla człowieka. Chcąc zapewnić lepszy poziom bezpieczeństwa, lepiej sięgnąć po odzież roboczą.
W jej przypadku najczęściej można znaleźć znacznie większy asortyment oferowany przez producentów. Obok samej różnorodności modeli, kolekcji oraz stylów, można znaleźć i zróżnicowaną ofertę jakościową i cenową. Dzięki temu można trafić do znacznie bardziej szerokiego grona potencjalnych klientów. Następnie korzystają z tego firmy oferujące odzież. Przykładem jest sklep z odzieżą BHP firmy Ardon, której asortyment jest nie tylko bardzo szeroki, również i dostosowany do zróżnicowanych wymagań. Poszczególne elementy takiej odzieży można ze sobą łączyć, zapewniając większe zabezpieczenie dla pracownika, bądź też skorzystać ze specjalnych kombinezonów, które często można znaleźć w ofertach producentów. Częściej jednak osobno dobiera się poszczególne elementy garderoby, takie jak spodnie, spodnie ogrodniczki, fartuchy, bluzy i kurtki. Jednocześnie można tam znaleźć i obuwie, kaski, rękawice oraz rękawice. To oraz szereg innych dodatków, również w postaci gogli ochronnych lub słuchawek tłumiących hałas umożliwia na wykorzystanie w rozmaitych czynnościach.
Normy, oznaczenia i piktogramy.
Najważniejsze staje się jednak to, że taka odzież musi spełniać określone normy i parametry ochronne. To dzięki nim podczas wykonywania zadań i czynności można ograniczyć ryzyko powstania urazów i uszczerbków na zdrowiu. W ich konsekwencji pracownik może zostać wyłączony z pracy na różne okresy czasu. Wiele zależy oczywiście od samych zadań i miejsca ich wykonywania. Jednak w skrajnych przypadkach może dojść nawet do utraty zdrowia i życia. Normy mają za zadanie wskazać poziom odporności na poszczególne czynniki takie jak chociażby przetarcia, przebicia przekłucia oraz uszkodzenia od czynników chemicznych i uderzeń. W zależności od wykonywanego zawodu można dostosować odzież pod tym kątem. W efekcie kwalifikuje się ona odpowiednio do jednej z trzech kategorii ochrony indywidualnej. Im wyższa kategoria, tym bardziej skuteczna staje się ochrona takiej odzieży lub stosowanych dodatków. Najbardziej profesjonalne są wykorzystywane między innymi w pracy na wysokości, spawaniu, kontakcie z urządzeniami elektrycznymi a nawet w przypadku akcji ratowniczych.
Niezwykle ważne i przydatne są w ich przypadku oznaczenia i piktogramy. Wraz z przypisanymi cyframi pozwalają na określenie wytrzymałości. Pozwala to generalnie w łatwy i szybki sposób dostosować odzież pod kątem zagrożeń związanych z samą pracą i kontaktem z narzędziami lub maszynami. Odpowiedni materiał zapewnia między innymi ochronę przed wysoką temperaturą dla rękawic w procesie spawania oraz fartuchów. Podobnie jest z obuwiem, które jest wzmacniane dla ochrony przed przebiciami na placu budowy.
Komfort i bezpieczeństwo
Podobnie należy uwzględniać kwestie warunków pogodowych, które mogą wpływać na komfort i wydajność pracownika. To wszystko można przełożyć odpowiednio na zyski oraz ewentualne straty dla firmy. To sprawia, że kwestia odzieży jest bardzo ważna. Już sama kwestia bezpieczeństwa powinna wystarczająco motywować do zapewnienia odpowiedniego wyposażenia pracowników w odzież. Cena takiej odzieży to często ułamek tego, co należy ponieść nie tylko z tytułu ewentualnej nieobecności pracownika. Inne koszty to potencjalne przerwanie funkcjonowania zakładu, prace inspektora BHP, konieczne poprawki oraz nałożone w związku z sytuacją w zakładzie kary.