Rześkie poranki zwiastują niechybne nadejście jesieni. Choć często chcielibyśmy móc o niej powiedzieć złota polska jesień i leżąc na łące niczym ukraińska chłopka na obrazie Chełmońskiego przeplatać między palcami nici babiego lata, melodia, jaką o tej porze roku wygrywa przyroda dźwięczy szumem drzew targanych wiatrem i stukotem kropli deszczu o parapet. By przymrozki i długie wieczory nie wywoływały gęsiej skórki i pragnienia rozgrzania kubkiem gorącej herbaty warto zadbać o ciepło w swoim domu. Estetyczne otoczenie, ochrona środowiska, komfort użytkowania, warunki ekonomiczne – wiele motywów przemawia za tym, by zastosować w domu ogrzewanie podłogowe. Przekonująca argumentacja sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na montaż tego typu ogrzewania.
Jednak…jaki rodzaj ogrzewania wybrać? Wodne? Elektryczne? A może powietrzne?
Rodzaje ogrzewania podłogowego
Ogrzewanie podłogowe elektryczne działa w oparciu o wykorzystanie prądu elektrycznego, który przewodzą kable, maty grzewcze lub specjalne folie. Dzieli się ono na dwa rodzaje – ogrzewanie akumulacyjne oraz bezpośrednie. Różnica między jednym, a drugim typem polega na tym, że w pierwszym przypadku pomiędzy kablami, a posadzką znajduje się sięgająca kilku centymetrów wylewka betonowa, która akumuluje ciepło. W drugim przypadku elementy grzewcze znajdują się zaraz pod posadzką, dzięki czemu ciepło niemal od razu po włączeniu ogrzewania rozchodzi się po wnętrzu. Ogrzewanie akumulacyjne sprawia natomiast, że pomieszczenie nagrzewa się dłużej, jednak warstwa akumulacyjna oddaje je jeszcze długo po wyłączeniu systemu grzewczego.
Ogrzewanie wodne, jak sama nazwa wskazuje wykorzystuje ciepłą wodę w celu rozprowadzenie przyjemnego ciepła po wnętrzu. System rur, którymi płynie woda umieszczany jest na izolacji cieplnej lub zaraz nad nią, a następnie zalewany jest jastrychem, na którym układana jest posadzka.
Alternatywą dla tradycyjnego ogrzewania jest również podłogowe ogrzewanie powietrzne zwane nadmuchowym. Podobnie jak ogrzewanie elektryczne, w tym przypadku również mamy do czynienia z akumulacją ciepła i jego długotrwałym, powolnym uwalnianiem się w pomieszczeniu. To popularny sposób ogrzewania wnętrz wykorzystywany na szeroką skalę w różnego rodzaju budynkach, od prywatnych domów począwszy, poprzez szkoły, przedszkola, hale sklepowe, skończywszy na wielorodzinnych budynkach mieszkalnych.
Porównanie trzech typów ogrzewania podłogowego
Wykonanie instalacji elektrycznej jest szybkie i stosunkowo tanie jednakże sam system grzewczy generuje wysokie koszty eksploatacyjne w przeciwieństwie do systemu ogrzewania wodnego. W tym przypadku montaż jest kłopotliwy i drogi, za to użytkowanie znacznie tańsze. Ogrzewanie elektryczne nie potrzebuje wsparcia dodatkowych urządzeń grzewczych, ogrzewanie wodne wymaga zaś montażu kotłów grzewczych lub węzłów cieplnych. Pierwszy z typów ogrzewania wyposażony jest w system zabezpieczający instalację przed zamarzaniem, które może przydarzyć się w przypadku ogrzewania wodnego. W celu zabezpieczenia instalacji przed uszkodzeniem w wyniku zamarznięcia zaleca się stałe utrzymywanie temperatury wody na poziomie kilku stopni. W powyższym kontekście ogrzewanie powietrzne wypada jako najmniej zawodne, a przy tym najbezpieczniejsze w użytkowaniu. Podobnie jak ogrzewanie elektryczne, system nadmuchowy ogrzewa wnętrze zaraz po jego uruchomieniu, jednak wnętrza równie szybko wychładzają się zaraz po jego wyłączeniu.
Jak widać, każdy z trzech typów ogrzewania podłogowego ma swoje zalety i wady. Wybór właściwego systemu należy przemyśleć biorąc pod uwagę rodzaj i powierzchnię budynku, ilość pomieszczeń, które mają być ogrzewane w ten sposób (najczęściej ogrzewanie podłogowe stosuje się w łazience, kuchni i salonie), koszty montażu i późniejszej eksploatacji. Warto jednak zabezpieczyć swój dom w źródło ciepła zanim okaże się, że „stoi jesień za mgłą”, słońca będzie jak na lekarstwo, a wieczory staną się długie i chłodne.
źródło zdjęć: muratordom.pl, tuznajdziesz.pl, instalacjebudowlane.pl, info.ladnydom.pl, ogrzanydom.com
Nie wyobrażam sobie mieszkania w domu bez ogrzewania podłogowego. kto raz zazna ciepłej podłogi w zimie wie o co chodzi 🙂 polecam warto zainwestować. Będzie procentować w zimowe wieczory. pozdrawiam A.
Zainwestowałem w ogrzewanie podłogowe od DeDietrich, świetna jakość, od roku się sprawdza i oszczędności są widoczne 🙂
F.
Ja polecam stosować ogrzewanie podłogowe w łazience (zwłaszcza, gdy łazienka usytuowana jest przy ścianie zewnętrznej budynku). Wynika to z faktu, iż grzejniki drabinkowe są mało wydajne i trudno jest utrzymać w zimę projektowaną min. temperaturę łazienki na poziomie 24 stopni.