0
Opublikowany 16 maja 2017 autor Adam Budowlany w Wiedza budowlana
 
 

Jak okna wpływają na estetykę i klimat domowych wnętrz?Poza samą aranżacją niezwykle istotne w przypadku wystroju wnętrz jest światło. To właśnie ono tworzy klimat i pozwala podkreślić styl, w jakim zaprojektowany został dom czy mieszkanie. Kluczową rolę, poza odpowiednim rozmieszczeniem punktów świetlnych, pełnią w tym wypadku przeszklenia oraz wybór okien, które zadbają o komfortową atmosferę dopełniając jednocześnie estetykę wnętrz.

Designerskie lampy i dekoracyjne żarówki to z pewnością ciekawy patent na poprawę estetyki wnętrz. Nie ma jednak innego, równie skutecznego sposobu na właściwe doświetlenie wnętrz, jak okna oraz wszelkie inne przeszklenia.

Jasne jak okno

Trendem stale umacniającym się w świecie aranżacji wnętrz jest wykorzystywanie coraz obszerniejszych przeszkleń, z których czasem tworzy się nawet całe fasady. Rozwiązanie to ma na celu nie tylko zwiększenie atrakcyjności budynku, ale niesie za sobą szereg innych korzyści, z których sam wygląd jest zaledwie wierzchołkiem góry lodowej. Przede wszystkim duże powierzchnie wykonane ze szkła to automatyczny dostęp do naturalnego światła. Jego zbawienny wpływ na dobre samopoczucie jest poświadczony tak doświadczeniem, jak i badaniami naukowymi. W zgodzie z nimi, ludzie przebywający w jasnych wnętrzach cieszą się lepszym zdrowiem oraz są mniej podatni na spadki nastroju. To właśnie naturalne światło sprawia, że stajemy się bardziej efektywni i uśmiechnięci, a choroby rzadziej się nas imają. Argumentów przemawiających za obszernymi przeszkleniami jest niemniej znacznie więcej. Wystarczy chociażby spojrzeć na nowoczesne i eleganckie bryły najnowszych projektów, by docenić rolę, jaką przy projektowaniu domu pełnią okna.

Najlepszym sposobem na obszerne przeszklenia jest wykorzystanie dużych unoszono-przesuwnych drzwi tarasowych (np. T-Slide). Rama o szerokości sięgającej 6,5 m, minimalistyczne klamki oraz zupełny brak widocznych okuć i zawiasów powoduje, że produkt ten idealnie dopasuje się do aranżacji nowoczesnych i klasycznych, będąc niejako ich tłem i nie zaburzając równowagi nadmierną ilością widocznych akcesoriów . Dodatkowym atutem drzwi T-Slide bez wątpienia jest również niski próg, bardzo cicha praca oraz niezwykle szeroka gama kolorystyczna.

Okno oknu nierówne

Walory estetyczne to oczywiście nie wszystko, co można zyskać decydując się na wybór nowoczesnych okien. Najlepsze z dostępnych na rynku produktów dbają o odpowiednią atmosferę w domu, zapewniając optymalny poziom przenikania promieni słonecznych, znakomitą szczelność i zrównoważoną rotację powietrza. Dzięki temu wnętrza są chronione przed przegrzaniem latem i nadmiernym wychłodzeniem zimą. Z kolei nawet pomimo trzeciej uszczelki w standardzie wykorzystanie dopasowanego do specyfiki okna systemu nawiewników umożliwi stały i dyskretny dopływ świeżego powierza do wnętrza domu. Cechą charakterystyczną zaawansowanych technologicznie okien jest również precyzja ich wykonania. Wykorzystanie innowacyjnych narzędzi pozwala obecnie na produkcję okien o zgrzewach niewidocznych dla oka oraz z wyjątkowo cienką ramą, która nie wpływa jednak negatywnie na współczynnik przenikania ciepła.

Wykorzystując sprytne sztuczki projektowe możliwe jest również zwiększenie dostępu światła naturalnego do wnętrz, które same okien nie posiadają. W jaki sposób? Wystarczy uważniej dopasować drzwi wewnętrzne. Modele o szklanym wypełnieniu (np. T-Glass) rozproszą mrok panujący w łazience, garderobie oraz pomieszczeniach gospodarczych. Aby nie decydować się na surową szklaną taflę możemy wybierać spośród niezliczonych rodzajów wzorów, które piaskowane są na jej powierzchni.

Wybór okien jest znacznie prostszy, jeśli zdecydujemy się na producenta, który oferuje nie jedno, a co najmniej kilkanaście różnych rozwiązań. Styl, w jakim zaprojektowany został dom oraz jego wnętrza determinuje bowiem to, czy najlepiej uzupełnią go okna PVC, drewniane, aluminiowe, białe, czy też może w konkretnym odcieniu.


Adam Budowlany

 
inzynier i pasjonat budownictwa zwłaszcza jednorodzinnego.