0
Opublikowany 18 maja 2017 autor ztaraszewska w Ogród
 
 

Szybki sposób, by zaimpregnować elewację i inne powierzchnie wokół domuJak zaimpregnować elewację oraz inne przydomowe powierzchnie, takie jak np.: taras i balkon, schody, podjazdy, murki czy ozdoby wykonane z kamienia, cegły, gresu, klinkieru, marmuru lub granitu?

1. Elewacja

Wybierając środek do impregnacji elewacji wykonanej z betonu, tynku mineralnego czy typowo dekoracyjnych materiałów, należy zwrócić uwagę czy zapewni tzw. efekt perlenia. Jeżeli tak, zyska się gwarancję, że preparat skutecznie zabezpieczy powierzchnię przed wnikaniem wody, wilgoci i związków soli będących głównymi czynnikami uszkodzeń elewacji.

Jak poznać, czy środek daje efekt perlenia? Po zmoczeniu elewacji kropelki wody powinny utrzymać się na jej wierzchni, a nie wnikać do wewnątrz.

2. Kamienie i cegły

Stosując odpowiednie impregnaty przeznaczone do powierzchni wykonanych z cegły i kamienia naturalnego, na ich powierzchni stworzy się silną warstwę hydrofobową, chroniącą przed wnikaniem wilgoci i wód opadowych. Dodatkowo impregnacja będzie eliminować ryzyko osadzania się porostów i mchu oraz pojawiania się wykwitów.

3. Klinkier

W przypadku klinkieru najważniejsza jest pielęgnacja jego koloru oraz uszczelnienie spoin. Dzięki temu stworzy się warstwę ochronną, która będzie „odpychać” brud oraz zapobiegać powstawaniu trudnych do usunięcia plam.

4. Gres

Gres nie wymaga ochrony przed wilgocią, jednak dzięki zaimpregnowaniu go odpowiednim środkiem uchroni się ten materiał przed skutkami zużycia, wnikaniem tłustych plam oraz powstawaniem zabrudzeń i wykwitów.

5. Marmur i granit

Impregnacja marmuru i granicy ochroni materiały przed wilgocią, trwałymi zabrudzeniami i wykwitami. Jeżeli użyje się wosku, zyska się dodatkowy efekt pielęgnacyjny, chroniąc marmur i granit przed zużyciem, osadzaniem się brudu i wnikaniem plam.

Co na rynku?

Do impregnacji można użyć linii impregnatów niemieckiej marki Ultrament. To profesjonalne preparaty służące do ochrony, konserwacji i pielęgnacji elewacji oraz innych powierzchni wykonanych z kamienia, cegły, gresu, klinkieru, marmuru oraz granitu. Dostępne są w sprzedaży w popularnych marketach budowlanych (np. Castorama i Leroy Merlin).

Źródło: Ultrament


ztaraszewska