Nieważne czy masz ogródek tylko pod blokiem czy dysponujesz wielkim ogrodem na tyłach domu. Warto zaopatrzyć się w odpowiedni opryskiwacz ogrodowy, który ułatwi stosowanie nawozu oraz preparatów ochrony roślin.
Jakie są rodzaje opryskiwaczy?
Wyróżniamy małe opryskiwacze ręczne, opryskiwacze ogrodowe ciśnieniowe i plecakowe. Każdy jest dedykowany do innych powierzchni i zastosowań. Dobrze jest dopasować opryskiwacz do konkretnych potrzeb, uwzględniając wielkość ogrodu, oraz czy będziemy opryskiwać również drzewa. Nie zawsze większy zbiornik jest najlepszym rozwiązaniem.
Jaki będzie najlepszy dla ciebie?
- 1,5L i 2L – to małe opryskiwacze ręczne, które sprawdzą się przede wszystkim w domu. Taki opryskiwacz powinien dobrze leżeć w dłoni, a więc mieć ergonomiczny kształt, jak również powinien posiadać duży otwór wlewowy by można go było napełniać bezpośrednio pod kranem i już w pojemniku mieszać odpowiednie proporcje nawozów czy repelentów. Dodatkowo dobrze jest kiedy opryskiwacz posiada filtr na końcu przewodu ssącego. Minimalizuje to możliwość zapchania dyszy przy stosowaniu twardej wody.
- Opryskiwacz ogrodowy ciśnieniowy od 1,25L do 5L – dedykowane mniejszym ogrodom. Ciśnienie w zbiorniku wytwarza się poprzez pompowanie załączoną rączką. Opryskiwacze ogrodowe 3 i 5L wytrzymują do 3 barów w komorze, jak również posiadają specjalne zawory, które umożliwiają szybką redukcję ciśnienia, co jest ważne ze względów bezpieczeństwa. Wygodne stopki, na których stoi opryskiwacz pozwalają na stabilne ustawienia pojemnika na nierównej powierzchni bez obawy, że podczas pompowania się przewróci. Opryskiwacz taki powinien być wyposażony w wygodny pasek na ramię, aby można go było łatwo przenosić zamiast ciągnąć za sobą na wózku. Dla osób, którym jednak wygodniej będzie zastosować wózek opryskiwacz ogrodowy musi posiadać długi wąż by dosięgnąć wszystkich roślin. Opryskiwacze Gardena mają regulowane dysze dzięki czemu możliwy jest delikatny oprysk jak liści wodną mgiełką jak i precyzyjne nawadnianie sadzonek.
- Opryskiwacz plecakowy 10-12L – największy dostępny opryskiwacz. Zapewnia oprysk dużych powierzchni bez konieczności ciągłego napełniana pojemnika. Jest również najcięższy, ale zamontowane pasy pozwalają na wygodę podczas długotrwałego opryskiwania, co przy ogromnym ogrodzie będzie miało niebagatelne znaczenie. Opryskiwacz powinien mieć również dobrze widoczną miarkę by mieszanie roztworu nawozu czy pestycydu następowało bezpiecznie już w komorze. Teleskopowa lanca zapewnia dostęp nawet do wysokich gałęzi, a filtr przy wlewie pojemnika zatrzymuje wszelkie osady, które mogą zapchać dyszę. Warto zwrócić uwagę na dostosowanie opryskiwacza dla osób prawo lub lewo ręcznych, zwiększa to komfort użytkowania. Opryskiwacz ogrodowy plecakowy dostosowany do osoby praworęcznej, będzie trudny w obsłudze dla osoby leworęcznej.
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Opryskiwacze są raczej trwale i starczają na lata użytkowania. Jednak pewne elementy zużywają się w czasie i wymagają wymiany. Na przykład uszczelki. Drobiazg, którego uszkodzenie może się okazać uciążliwe. Równie ważne jest by dysza lub sam jej wkład był wykonany z mosiądzu. Zapobiega to gromadzeniu się osadów wewnątrz i zapewnia trwałość przez długi czas użytkowania. Opryskiwacze należą do podstawowego wyposażenia każdego ogrodnika czy to amatora czy zawodowca. Sprawdzają się i w ogrodzie i w domu. Warto zastanowić się jakiej wielkości opryskiwacz będzie dla nas najlepszy. Opryskiwacz ogrodowy to inwestycja na kilka lat, dobrze więc zainwestować w produkt najwyższej jakości.