0
Opublikowany 5 lipca 2013 autor Monika Masiul w Ogród
 
 

Oświetlenie ogroduZa oknami zrobiło się ciepło, pora więc pomyśleć o upiększaniu swojego ogrodu. Wielu z nas zawsze chciało mieć oświetlenie w swoim przydomowym ogródku. Jednak nie zawsze było to takie łatwe. Gdy na rynku dostępne były tylko lampki zasilane prądem z sieci, do każdej z nich musiał biec kabel, co nie tyle generowało koszty, lecz utrudniało montaż. Dzięki temu, że w ostatnim czasie pojawiły się na rynku lampy zasilane energią słoneczną, problem ten uległ rozwiązaniu i do ogrodu można zamontować takie właśnie lampki. Każde z rozwiązań ma swoje zalety i wady. Przed przystąpieniem do montażu któregoś z systemów oświetlenia, warto je przeanalizować.

Lampy zasilane energią słoneczną posiadają kilka bardzo ważnych zalet. Po pierwsze, są to lampy zasilane słońcem-nie wymagają żadnych dodatkowych źródeł zasilania. Tylko słońce je zasila. Energia słoneczna, zbierana za pomocą ogniw gromadzona jest w akumulatorach. Sensor zmierzchu włącza naszą lampę po zapadnięciu zmroku. Takie lampy jednak posiadają swoje zalety. Do ich montażu nie potrzeba żadnych przewodów. Wystarczy tylko włączyć lampę i wbić ją w ziemię w żądane miejsce. Lampki na słońce są bardzo potrzebne zwłaszcza w ogrodach, które ciężko jest rozkopać, a łatwo jest je oświetlić. Wbicie kilku lamp na słońce zdecydowanie upiększy każdy ogród. Wady takich lamp to przede wszystkim słabe światło jakie dają. Lampy świecące mocniej kosztują jednak więcej pieniędzy.

Lampy zasilane prądem z sieci, także mają swoje zalety i wady. Takie oświetlenie to przede wszystkim użyteczna rzecz. Lampy, w których zamontowane są zwyczajne żarówki dają zdecydowanie więcej światła. Dzięki temu, można nimi oświetlać ścieżki, czy drogi w ogrodzie. Idealnie nadają się jako jego ozdoba. Ich używanie nie będzie nas wiele kosztować, ponieważ świecić się będą tylko wtedy, gdy po zmroku będziemy siedzieć w ogrodzie. Montaż tych lamp wymaga jednak więcej wysiłku i przede wszystkim więcej bałaganu. Trzeba rozkopać ogród, by doprowadzić instalację.

Zarówno jeden, jak i drugi sposób oświetlenia ogrodu ma swoje wady i zalety. Dzięki temu każdy może wybrać taki sposób oświetlenia, jaki będzie chciał. Montaż lamp na słońce wymaga zdecydowanie mniej zachodu, niż tradycyjnych, dlatego coraz więcej z nas decyduje się na lampy solarne.

 

Galeria zdjęć Oświetlenie ogrodu, lampy ogrodowe. Inspiracje, aranżacje światła

 

Monika Masiul

 
Uwielbiam pisać, tworzyć dla Państwa teksty.. nie są one zwyczajne. Są unikatowe.. To moja pasja.. To moja misja..