6
Opublikowany 22 lipca 2013 autor Magda w Inspiracje
 
 

Decoupage dla wszystkich, którzy lubią oryginalnośćCharakter naszej przestrzeni nadajemy My i nasze pomysły oraz przedmioty jakimi lubimy się otaczać na co dzień. Jeżeli jesteście osobami o twórczej duszy na pewno zainteresuje was ten artykuł. Będzie on poświęcony sztuce zdobienia kryjącej się pod obco brzmiącą nazwą – decoupage.

Jest to niesamowicie szeroka technika artystyczna, która polega na przyklejaniu do odpowiednio przygotowanej powierzchni rozmaitych papierowych wzorów z gazety bądź stołowych serwet. Szablony po ostatecznym wykończeniu wyglądają bardzo naturalnie, jak namalowane.

Decoupage nadaje się do wykorzystania na wszelkich przedmiotach drewnianych, szklanych, metalowych, czy też ceramicznych. Na każdym materiale prezentuje się równie efektownie.

Aby rozpocząć pracę należy zaopatrzyć się w kilka podstawowych produktów dostępnych na rynku. Można również odwiedzić specjalistyczny sklep z bogatym asortymentem tego typu produktów np. Leroy Merlin.

Rozpoczynamy tradycyjnie od przygotowania przedmiotu do zabiegu zdobienia, czyli należy dokładnie go umyć i odtłuścić powierzchnię. Następnie, aby uzyskać konieczną przyczepność nakładamy warstwę farby podkładowej na ok. 10 godzin i po wyschnięciu kolejną warstwę, tym razem farby akrylowej o wybranym kolorze. Jeśli chcemy uzyskać spękania na naszym przedmiocie, co nada mu szlachetnego charakteru musimy pomalować go krakelura, czyli specjalnym klejem odpowiedzialnym za pękanie farby. Schnie on mniej więcej dobę, po czym przychodzi czas na następną powłokę farby akrylowej, o innym kolorze, gdyż kiedy wszystko wyschnie, pojawią się rysy, które uwidocznią barwę nałożoną jako pierwszą. Dlatego warto, aby dobrać akryle o kontrastowych odcieniach.

Teraz przystępujemy do wyboru odpowiedniego wzoru. Wycinamy go lub wyrywany z serwety i nakładamy na powierzchnię przedmiotu wcześniej pomalowaną klejem wikol lub białkiem jaja. Przyklejanie nie jest skomplikowaną czynnością, należy jedynie unikać pęcherzy powietrza pod papierem. Pozostaje tylko polakierować całość tak, aby granice między papierem, a farbą nie były wyczuwalne. Jest to także dodatkowa ochrona naszego dzieła. Według uznania i chęci możemy przed zakończeniem pomalować dodatkowo wolne przestrzenie farbą albo wycieniować zewnętrzną warstwę za pomocą gąbki.

Decoupage możemy dowolnie modyfikować, tworząc rozmaite kompozycje wzorów i kolorów. Do dekoracji nadają się z pewnością wszystkie przedmioty: nasze ulubione pudełko na biżuterię, czy kuchenne słoiki, a nawet szafy i komody. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i pomysłowości. W ten sposób nadamy każdemu przedmiotowi indywidualny urok.

Zebraliśmy dla Was najlepsze wg. nas inspiracje decoupage

 

Playlista filmów na YT poświęconych Decoupage

 

Magda