Swojego rodzaju nowym trendem w dziedzinie oświetleniowej są oświetlenia przy użyciu światłowodów. Jest to rozwiązanie dość świeże na rynku, jednak już znalazło sobie rzeszę potencjalnych odbiorców. O tym, czym się taki typ oświetlenia charakteryzuje i co wyróżnia go na tle rozwiązań tradycyjnych postaram się opowiedzieć w dzisiejszym wpisie.
Przed decyzją o zakupie takiego rodzaju oświetlenia roi się w naszych głowach mnóstwo pytań. Co to jest światłowód? Co wyróżnia światłowód od tradycyjnej żarówki? Co zyskam decydując się na światłowód? Czy moje oświetlenie będzie efektowne i nie zaburzy przy tym stanu mojego portfela? Każdy ma prawo mieć wątpliwości. Ja ze swojej strony postaram się je wszystkie, jedną po drugiej, rozwiać.
Patrząc na światłowód od strony technicznej jest to swojego rodzaju włókno optyczne w środku, którego następuje transmisja światła. W porównaniu do oświetlenia tradycyjnego w światłowodzie źródło światła jest odseparowane od miejsca wykorzystania tego światła. Jeśli chodzi o samo tworzenie światła mamy do wyboru dwa rodzaje światłowodów – wykonane ze szkła, bądź z tworzywa zwanego PMMA. Światłowody szklane to przewody ze światłem na końcu. Możemy je zastosować jako podświetlenie sauny. Wykorzystywane są też w muzeach do rozświetlenia eksponatów. Światłowody typu PMMA są dostępne ze światłem na końcu oraz ze światłem bocznym. Przy ich użyciu można tworzyć niezapomniane efekty świetlne.
Jeśli chodzi i walory użytkowe światłowodów zaleca się korzystanie z nich w zestawach. Zestawy oświetlenia światłowodowego składają się z generatora światła i przewodów. Dodatkowo zestaw można rozbudować o osprzęt w postaci końcówek optycznych. Pamiętajmy jednak, że pojedynczy światłowód nawet najlepszej jakości nie da nam takiego efektu jak kilka z nich połączonych w ciekawą wizualizację. Ponadto dobierając je należy zwracać uwagę na takie parametry światłowodów jak długość i średnica, tłumienność światła z otoczenia, a także wytrzymałość na modelowanie i zagięcia.
Przy użyciu światłowodów zyskujemy bezpieczne światło bez napięcia w przewodach, nie emitujące ciepła. Światło tego typu nie emituje promieniowania IR i UV. Światłowód świeci białym strumieniem świetlnym, który można dodatkowo ukierunkować i zwiększyć jego intensywność dzięki zastosowaniu końcówek optycznych. Ponadto jest też stosunkowo tani w eksploatacji w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań. W tym przypadku płacimy głównie za jego zakup, dalsze użytkowanie nie generuje większych kosztów.
Wygląda bajecznie. Jeszcze jedno dobre zastosowanie dla światłowodów. Teraz tylko znaleźć odpowiedniego wykonawce.