[dropshadowbox align=”right” effect=”lifted-both” width=”300px” height=”” background_color=”#ffffff” border_width=”1″ border_color=”#dddddd” ]W dzisiejszych czasach samorządy wszędzie szukają oszczędności. Wiele z nich jednak nadal nie docenia korzyści, jakie płyną z wymiany starych lam ulicznych na nowe – LED-owe. A przecież jednostki samorządowe, które tego dokonały mogą się pochwalić konkretnymi zyskami, sięgającymi nawet miliona złotych rocznie! Warto zatem uczyć się od innych i poważnie rozważyć tę propozycję.
Jakie korzyści zapewnia oświetlenie uliczne LED?
Wymiana oświetlenia ulicznego na nowoczesne oprawy LED jest nie tylko projektem opłacalnym, ale również ekologicznym. Lampy te wiążą się przecież ze zmniejszeniem zużycia energii nawet o 80%, a co za tym idzie zmniejszeniem emisji dwutlenku węgla do atmosfery.
Warto również zauważyć, że lampy tego typu mają szereg walorów stricte użytkowych. Emitują białe i przez to bardziej naturalne światło. Dzięki nim jest również bezpieczniej na drodze – badania wykazały, że w takim oświetleniu lepiej i szybciej rozpoznaje się obiekty na drodze, co daje możliwość szybszej reakcji w sytuacji zagrożenia. Trzeba również zaznaczyć, że rozwiązania te charakteryzują się dużą trwałością, mieszczącą się w przedziale 50 000 do 100 000 godzin pracy (co przekłada się na czas trwałości 12-27 lat). Do tego oświetlenie uliczne LED cechuje duża odpornością na wibracje i wstrząsy.
Jak można zdobyć fundusze na zmianę oświetlenia ulicznego?
Na oświetlenie LED przechodzi już większość polskich dużych miast. Większość z nich wymienia jakąś część starego systemu oświetlenia, co już zapewnia realne zyski. Samorządy, które zdecydują się na taką modernizację, mogą skorzystać z dofinansowania z Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska, a dokładniej rzecz ujmując: z programu SOWA. Takie dofinansowanie pokrywa aż 45% całej inwestycji. Samorządy najczęściej brakującą część środków albo pokrywają same, albo też zwracają się o pożyczki na preferencyjnych warunkach. Przed szukaniem środków na taką operację obecnie stoi Radom, który koszt modernizacji wycenił na ok. 8mln zł.
Program SOWA zakłada, że po wymianie oświetlenia ulicznego, związane z nim rachunki za energię elektryczną powinny spaść o co najmniej 40%. A to z kolei w odniesieniu do technologii LED jest osiągalne, tym bardziej, że kwoty zaoszczędzone przez duże miasta naprawdę robią wrażenie. Dla porównania Bydgoszcz wymienia ok. 7,3 tys. lamp ulicznych, co według prognoz ma zapewnić roczne oszczędności rzędu miliona złotych. Łódź z kolei po częściowej wymianie oświetlenia płaci rachunki pomniejszone o 310 tys. zł.
Przykłady z całego kraju pokazują, że oświetlenie tego typu sprawdza się, a poczynione dzięki niemu oszczędności zachęcają inne samorządy do skorzystania z tej propozycji. Mimo, że modernizacja systemu oświetleniowego i wymiana na lampy LED-owe jest kosztowna, ale również niezwykle szybko się zwraca. – mówi Tomasz Zwierzchowski z serwisu leduj.pl.
Jedno jest pewne. LED-owe oświetlenie ulic jest to propozycja warta rozważenia, tym bardziej, że rząd dopłaca prawie połowę do takiej inwestycji. Taka modernizacja jest nie tylko działaniem ekonomicznym, ale również proekologicznym i poprawiającym bezpieczeństwo na drodze. Połączenie tych trzech czynników najlepiej sprawdza się w dzisiejszych czasach.
od 3 lat próbuje w swojej gminie przeforsować temat ulicznych lamp ledowych…bez skutku.Dziwi mnie, że pomimo realnych zysków, o jakich wspomina nawet autor tego artykułu, radni są nadal oporni i nie przekonuje ich nawet to dofinansowanie rządowe.
Lampy Ledowe to przyszłość, dlatego drogi kajtku nie przejmuj się to tylko kwestia czasu 🙂
U mnie w mieście z czasem zaczynają pojawiać się lampy uliczne LED, jestem pewien że pełna wymiana mimo sporych kosztów jednorazowych przyniosłaby duże oszczędności i to właśnie kwestia ekonomiczna przemawia do mnie najbardziej.
W Krakowie też gdzieś testowali , cała ulica była w ledach, muszę poszperać w googlach jak im te testy wyszły
@pawel: pozostaje jednak kwestia oszczędności, której mój samorząd zdaje się nie zauważać.
Kraków wymienił 6% lamp ulicznych na ledowe.
Nowe lampy są już między innymi na ulicach: Kamieńskiego, Powstańców Śląskich, Wielickiej, Dekerta, Ludwinowskiej, Limanowskiego, Nowohuckiej, Nowosądeckiej, Jerzmanowskiego, Teligi, Zakopiańskiej, Ptaszyckiego, Okulickiego, Wiślickiej, Dobrego Pasterza, Stella – Sawickiego, Andersa, Medweckiego, Bieńczyckiej, Srebrnych Orłów, Obrońców Krzyża, Kocmyrzowskiej, Piastowskiej, Prądnickiej, Weissa, Bronowickiej, Armii Krajowej, Meissnera, Prandoty, al. Pokoju, al. Róż, al. Solidarności, al. Jana Pawła II.