Panele podłogowe to jeden z najpopularniejszych rodzajów podłóg. Mogą wyglądać jak naturalny parkiet, a jednocześnie nie trzeba w nie inwestować tyle, ile w drewnianą podłogę. Świetnie imitują drewno. Wymagają jednak właściwej pielęgnacji – regularnego czyszczenia, stosowania specjalnych płynów i wycierania wilgoci.
Czym myć panele podłogowe?
Przed przystąpieniem do mycia podłogi koniecznie trzeba ją zamieść lub odkurzyć. Panele podłogowe są bardzo wrażliwe na wilgoć i piasek. Drobinki, które będą rozsmarowywane z płynem do mycia, nie rozpuszczą się i tylko porysują panele. Z kolei woda, gdy dostaje się między szczeliny poszczególnych płyt, rozpulchnia je i deformuje. Pomimo że wielu internautów poleca mycie paneli za pomocą mopa, nie jest to dobre rozwiązanie. Można sobie na niego pozwolić jedynie wtedy, gdy nie jest problemem wykręcenie z niego wody. Jeśli nie jest to możliwe, to mop, który raczej roznosi wodę po podłodze, zamiast ją zbierać, absolutnie nie nadaje się do paneli. Zamiast niego lepiej wybrać miękką ściereczkę, zamoczyć ją w wodzie z dodatkiem płynu do paneli. Środki tego typu najlepiej kupować w sklepach, które oferują ich duży wybór, np. stacjonarnych sklepach remontowo-budowlanych lub internetowych drogeriach np. super koszyk. Wiele produktów do czyszczenia paneli oferuje m.in. Sidolux. Ścierkę powinno się wykręcić, by była wilgotna, ale nie mokra. Dopiero wtedy można przystąpić do zmywania podłogi.
Po zmywaniu – nabłyszczanie
Czyste, umyte panele dobrze jest dodatkowo zakonserwować przed przyszłymi zabrudzeniami i uszkodzeniami. Wiele firm oferuje specjalne środki do ochrony i nabłyszczania paneli, które wypełniają powstałe wcześniej mikrouszkodzenia i chronią podłogę przed wchłanianiem wilgoci. Dodatkowo sprawiają, że panele lśnią i trudniej osadza się na nich brud. Większość produktów tego typu nie wciera się w podłogę ani później nie poleruje. Pozostawione do wyschnięcia powinny same nadać połysk. Zwykle trzeba nałożyć więcej niż jedną warstwę nabłyszczacza.
Czy wiesz, że…?
Dobry nabłyszczacz jest naprawdę trwały, dlatego nie tak łatwo go zmyć. Przed odświeżeniem paneli i ponownym nałożeniem nabłyszczacza, trzeba usunąć poprzednią warstwę specjalnym preparatem.
Jak dbać na co dzień o panele?
Pomimo tego, że preparaty ochronne mają zabezpieczać panele przed uszkodzeniami, nie należy rezygnować z innych środków ostrożności. Żeby panele służyły jak najdłużej, należy:
- pod nogi krzeseł i stołu przykleić małe, filcowe zabezpieczenia. Nie są widoczne, a zapobiegną rysowaniu podłogi;
- unikać chodzenia po panelach w butach na obcasie – po domu ogólnie nie powinno się chodzić w butach, a w miękkich kapciach;
- zadbać o to, by z roślin, które są w pokoju, nie ciekła woda na podłogę;
- pod krzesłami obrotowymi i innymi meblami, które mają kółka, ułożyć przezroczystą matę poliwęglanową;
- regularnie odkurzać lub zamiatać panele miękką szczotką, żeby drobinki piasku nie uszkadzały powierzchni.