0
Opublikowany 2 sierpnia 2016 autor Artykuł Nadesłany w Wiedza budowlana
 
 

Jak przykleić do ściany fototapetę 3D – INSTRUKCJAFototapety 3D świętują powrót do łask. Od kilku sezonów nie schodzą ze stron najważniejszych magazynów wnętrzarskich. Przekonaliśmy się tym samym, że dobrze dobrane mogą pasować do każdego pomieszczenia. Piaszczysty brzeg i turkusowe morze wody zatoki w łazience, widok na pola elizejskie tuż przy kuchennym stole, kosmos w sypialni – fototapety 3D to nie tylko oryginalna dekoracja, ale także sposób na optyczne powiększenie mieszkania. Sprawdź, jak samodzielnie przykleić taką tapetę do ściany.

Po pierwsze: przygotowanie ściany

Przede wszystkim to powierzchnia, którą planujemy ozdobić fototapetą, musi być: czysta, sucha i odpowiednio przygotowana. I tak – świeża ściana pokryta gładzią chłonnym materiałem budowlanym powinna zostać zagruntowana specjalnym środkiem na dwie godziny przed aplikacją. Należy przy tym uważać, by środek gruntujący na pewno wszedł w powierzchnię, bo inaczej osłabi siłę kleju.

Z kolei ścianę, która wcześniej została pokryta farbą, należy dokładnie umyć mydłem malarskim. Jeśli warstwa farby jest gruba, to warto ją przetrzeć papierem ściernym i następnie odtłuścić. Jeśli natomiast zamierzamy położyć tapetę na tapecie, to lepiej… się wstrzymać. Dotychczasową ozdobę należy wcześniej zdjąć, uszkodzenia w ścianie naprawić, a na koniec dokładnie zagruntować.

Po drugie: przygotowanie fototapety

Dekoracja, którą zamierzamy przykleić do ściany, musi być w idealnym stanie. Trzeba zatem uprzednio dokładnie sprawdzić jej stan. Najłatwiej to zrobić rozkładając paski fototapety 3D na sucho na czystej podłodze, jeden po drugim. Najlepiej układać je nadrukiem do góry. Wtedy sprawdzimy, czy na pewno zgadza się wzór i czy nie brakuje żadnego z elementów.

Po trzecie: klejenie

Jeśli ktoś zamierza po raz pierwszy w życiu montować na ścianie fototapetę 3D, to dobrze jest ułatwić sobie życie i wybrać taką, która ma klej naniesiony fabrycznie. Przekonaj się, że to nie będzie trudne.

  1. rozplanuj ułożenie fototapety na ścianie. Najlepszym pomysłem jest tapetowanie od okna w kierunku drzwi;
  2. zaznacz ołówkiem linie pionowe na ścianie. Muszą być idealnie prostopadłe względem podłogi;
  3. jeśli trzeba, potnij tapetę na kawałki odpowiadające wysokości ściany. Pamiętaj, by odpowiednio dopasować wzór! Zostaw mniej więcej pięć sentymentów zapasu na długości fototapety;
  4. Aktywuj klej. Najprościej i najbezpieczniej jest rozłożyć fototapetę na stole (zadrukiem do dołu). Warstwę z klejem następnie należy zmoczyć spryskiwaczem lub mokrym pędzlem. Tapeta powinna tak nasiąkać nie dłużej niż 5 minut;
  5. Przykładaj do ściany kolejne pasy fototapety. Zacznij od góry ściany tak, by dół swobodnie opadał. Następnie dopasuj idealnie wzór i dociśnij mocno do ściany. Użyj do tego gumowego wałka do tapet.

I gotowe! Tysiące wzorów fototapet, a także tapety na ścianę 3D znajdziesz w sklepie internetowym Decomania.pl.


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz