Izolacja cieplna budynku może zostać wykonana przy użyciu różnych materiałów, z których najpopularniejsze obecnie są trzy: płyty styropianowe, wełna mineralna i pianka poliuretanowa. Styropian i wełna stosowane są od wielu już lat i stanowią całkiem skuteczny sposób na termoizolację domu. Pianka PUR natomiast jest nowszym rozwiązaniem, które nie tylko nie ustępuje w skuteczności swoim rynkowym konkurentom, ale nawet przewyższa ich pod tym względem. Przy jej pomocy wykonuje się tzw. termoizolację natryskową.
Czym jest termoizolacja natryskowa?
Termoizolacja natryskowa to izolacja cieplna wykonywana, jak sama nazwa wskazuje, metodą natryskową przy użyciu specjalnego, wyposażonego w dyszę, agregatu. Działa on podobnie jak spray, to znaczy wytwarza ciśnienie, które umożliwia łatwe i szybkie rozpylanie pianki PUR na dowolnie wybranej powierzchni. Po nałożeniu na podłoże pianka natychmiast zwiększa swoją objętość i to kilkukrotnie, a następnie twardnieje, co umożliwia jej dalszą obróbkę, na przykład docinanie.
Dlaczego warto wybrać taki rodzaj termoizolacji?
Termoizolacja wykonana na bazie pianki poliuretanowej ma mnóstwo zalet. Przede wszystkim jest niezwykle efektywna (doskonale chroni zarówno przed ubytkami ciepła w zimie, jak i nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeniem w lecie), a przy tym o wiele mniej wymagająca niż inne formy izolacji. Wykonuje się ją dużo szybciej, bez problemu dociera do trudno dostępnych miejsc, można też bez obaw zastosować warstwę o mniejszej grubości. Termoizolacja natryskowa jest ponadto wyjątkowo trwała, wytrzymała na uszkodzenia, odporna na grzyby i pleśń, a także bezpieczna dla środowiska naturalnego i ludzkiego zdrowia. Więcej na ten temat na Domszczelny.pl
Jaka pianka będzie najlepsza do termoizolacji natryskowej?
Ze wszystkich rodzajów pianek PUR dostępnych na polskim rynku, najbardziej warta polecenia jest Soudafoam SPF dostępna w dwóch wariantach: otwartokomórkowym (do zastosowań wewnętrznych) i zamkniętokomórkowym (do zastosowań zewnętrznych). Pianka ta – poza tym, że jest trwała, wytrzymała, odporna i bezpieczna – cechuje się również wysokimi parametrami izolacyjności akustycznej. Termoizolacja wykonana przy jej użyciu pozwoli więc uchronić nasz dom nie tylko przed mrozem i upałem, ale też hałasem.