0
Opublikowany 25 maja 2017 autor Artykuł Nadesłany w Inspiracje
 
 

Podróż do nowego wymiaru: fototapety 3D w domowych wnętrzachChoć można by odnieść wrażenie, że w niektórych dziedzinach świat po prostu oszalał na punkcie trójwymiarowego efektu, to w aranżacji wnętrz wciąż jeszcze nie jest on wykorzystywany tak często, jak na to zasługuje.

 A szkoda, bo dekoracje takie jak fototapety 3D dają niemal nieograniczone możliwości nie tylko ozdabiania wnętrza, ale także (to zabrzmi bardzo pompatycznie, ale przeczytaj ten tekst do końca, a zrozumiesz, że nie ma w tym ani odrobiny przesady) manipulowania poczuciem przestrzeni w danym miejscu. Fototapety 3D, ze względu na swój wyjątkowo duży format, są szczególnie interesującą propozycją dla osób, którym zależy na tym, aby sprawić, że ich mieszkanie nie tylko stanie się niezwykle stylowe, ale także wyda się wyraźnie większe, niż jest w rzeczywistości. Mamy dobrą wiadomość: to znacznie łatwiejsze, niż się wydaje! Trójwymiarowe wzory mogą na pierwszy rzut oka wydawać się onieśmielające, ale warto odważyć się na to, by je wybrać, bo efekt przerośnie twoje najśmielsze oczekiwania.

Jaki jest najpopularniejszy, znany dosłownie od stuleci sposób na to, aby optycznie powiększyć wnętrze? To zawieszenie na jego ścianach luster, oczywiście! Zwierciadło odbija wnętrze, tworząc efekt głębi tam, gdzie go wcześniej nie było (czyli na płaskiej ścianie, a czasem także na meblach albo w innym miejscu), co z kolei sprawia, że całość wydaje się przestronniejsza. Lustra są cudowne i uwielbiamy je, ale mają jedną wadę: odbijają tylko to, co już i tak znajduje się we wnętrzu, a zatem nie wprowadzają zbyt wielkiego urozmaicenia do aranżacji. Fototapeta 3D do jadalni, salonu czy dowolnego innego wnętrza pozwoli Ci uzyskać ten sam rezultat, jednocześnie stanowiąc niewątpliwą dekorację.

Trójwymiarowa fototapeta zwodzi oko, sugerując, że za nią rozciąga się jakiś piękny krajobraz (albo inny widok, na który się zdecydujesz – piszemy o tym nieco dalej!), a to bardzo wyraźnie wpływa na odbiór całości i sprawia, że pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne.

Przestrzeń jak nowa: dobieramy wzór fototapety 3D

 Trójwymiarowe dekoracje ścienne miewają najrozmaitsze wzory, co siłą rzeczy prędzej czy później doprowadzi nas do pytania: jaka grafika będzie najlepsza? Nie ma na to jednej odpowiedzi, ale możemy podzielić się z tobą kilkoma wskazówkami, które znacznie ułatwią ci wybór:

harmonijnie dopasuj barwy fototapety do gamy kolorystycznej wnętrza. Wiemy, że kontrasty są kuszące i wyglądają fantastycznie, ale jeżeli chcesz uzyskać wyraźnie powiększający efekt, musisz zadbać o to, aby fototapeta nie odcinała się zanadto od pozostałych elementów wnętrza. Dzięki temu stworzysz płynne przejście między ścianami a fototapetą, a uzyskany rezultat będzie wyglądał bardzo naturalnie;

wybierz wzór, który spełni kilka różnych funkcji. Wnętrze jest nie tylko niewielkie, ale także niskie? Grafika z przewagą linii pionowych, taka jak modna fototapeta 3D brzozy, i powiększy wnętrze, i sprawi, że sufit wyda się nieco wyżej zawieszony;

znajdź grafikę, która pasuje do takiej atmosfery wnętrza, jaką chcesz uzyskać. Jeśli chcesz mieć kojącą, delikatną sypialnię, to może nie dekoruj jej wyrazistym, prawie agresywnym op-artowym wzorem geometrycznym – a jeżeli szukasz czegoś, co stanie się ozdobnym centrum wnętrza, to zrezygnuj z subtelnych grafik w łagodne naturalne wzory;

pamiętaj o rozmiarze. Jeśli zależy Ci na naprawdę silnym powiększeniu, musisz udekorować możliwie jak największy fragment ściany – a w idealnej sytuacji nawet dwie sąsiadujące ze sobą ściany. Weź to pod uwagę, dobierając wzór: wspomniane wyżej motywy geometryczne mogą okazać się zbyt przytłaczające w tak wielkiej skali i lepiej od nich sprawdzą się wzory zaczerpnięte ze świata natury czy nawet panorama jakiegoś wielkiego miasta.

https://redro.pl/fototapety/tematy/przestrzenne/3d/

W jakim wnętrzu trójwymiarowa fototapeta sprawdzi się najlepiej?

Skoro fototapety 3D dają tak potężny efekt powiększenia, naturalne wydaje się, że powinny być stosowane przede wszystkim do dekorowania wnętrz, które tego powiększenia potrzebują. Najmniejszymi i najciaśniejszymi pomieszczeniami mieszkania są z reguły łazienka, przedpokój i kuchnia i to w nich trójwymiarowe fototapety sprawdzą się idealnie. Ale czy to znaczy, że nie ma dla nich miejsca w żadnym innym wnętrzu? Wprost przeciwnie! Nawet duże pokoje zyskają na tego rodzaju dekoracji, ponieważ nie istnieje coś takiego, jak „wnętrze, które wygląda na zbyt przestronne”. Pamiętaj, że fototapeta 3D nie tylko optycznie powiększa wnętrze, ale także sprawia, że wygląda ono znacznie bardziej interesująco, dzięki czemu świetnie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie potrzebna jest odrobina (albo i więcej niż odrobina) urozmaicenia.


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz