Jaką baterię sanitarną: prysznic, czy wannę zamontować w łazience? To problem, który muszą rozwiązać osoby urządzające łazienkę. Idealnie jest wtedy, kiedy o tym, co zamontować w łazience decyduje jedynie gust właściciela. Najczęściej o tym, czy w łazience będzie prysznic, czy wanna decyduje wielkość tego pomieszczenia. W niewielkiej łazience, wanna zajmuje zbyt wiele miejsca i zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest prysznic. Pozwoli on zaoszczędzić cenną przestrzeń i zapewni wygodną kąpiel.
Komfortowa kabina prysznicowa
Wanna powszechnie kojarzy się z długą kąpielą i relaksem. Z kolei kabina prysznicowa z szybkim umyciem ciała. Powyższy stereotyp jest nieprawdziwy, jeżeli chodzi o kabiny prysznicowe. Kąpiel w nich również odpręża, uspokaja i relaksuje. Dodatkowym plusem kabin jest oszczędność wody i niższe rachunki za wodę. Jaka powinna być kabina prysznicowa? Zdaniem użytkowników kabina prysznicowa powinna być funkcjonalna, wygodna i piękna. Nowoczesne kabiny mają wmontowany hydromasaż, a nawet radio, co pozwala na pełen relaks podczas kąpieli. Kabina prysznicowa ma jeszcze jedną zaletę – kąpiel zajmuje mniej czasu. Zadowoleni z tego są wszyscy domownicy, ponieważ nie ma kolejek do łazienki. W środku kabiny można zamontować półeczkę, na której będą stały niezbędne do kąpieli kosmetyki: żel pod prysznic, szampon, odżywka do włosów, balsam po kąpieli, itp.
Rodzaje kabin prysznicowych
Najczęściej wybieranymi rodzajami kabin są: kwadratowe, okrągłe, prostokątne i asymetryczne. Chętnie wybierane są przeszklone kabiny z metalowymi wykończeniami. Przeszkolone kabiny dają wrażenie większej przestrzeni w łazience, a metalowe wykończenia dodają elegancji i unowocześniają wnętrze. Pięknie wyglądają w towarzystwie płytek łazienkowych. W mniejszych łazienkach dobrze sprawdzą się prysznice o wymiarach 70x70cm lub 80x80cm, z kolei do większych łazienek polecamy kabiny prostokątne 120x90cm lub 90×90. Do każdego rozmiaru kabin dostępne są brodziki. Za model standardowy przyjmuje się rozmiar 80×80 cm i 90x90cm. Takie kabiny można zamontować w większości łazienek, zachowując komfort swobodnego poruszania się po łazience. Kabiny okrągłe i półokrągłe znakomicie sprawdzą się w narożniku pomieszczenia. Najbardziej luksusowe modele kabin wykonane są z wysoko wytrzymałego poliwęglanu, który chroni kabinę przed zaciekami i minimalizuje osadzanie się zabrudzeń.
Drzwi do kabiny
Do wyboru są kabiny z różnymi sposobami otwierania: drzwiami przesuwnymi lub harmonijkowymi, polecane w szczególności w mniejszych łazienkach. Kabiny otwierające się w jedną lub drugą stronę wymagają większej przestrzeni w łazience. Ścianki kabiny tworzone są z tworzywa lub ze szkła hartowanego. Tworzywo jest lekkie i tanie. Szkło hartowane jest odporne na uszkodzenia, ale kabiny są znaczenie droższe. Większość kabin ma konstrukcję profilową, tzn, że ścianki i drzwi są zamocowane w stalowej lub aluminiowej ramie. Dostępne są także kabiny o konstrukcji bezramowej wykonane z wysokiej jakości paneli szkła hartowanego, które łączone są dyskretnymi elementami mocującymi i zawiasami. Takie kabiny wyglądają bardzo elegancko i znakomicie prezentują się w luksusowych salonach kąpielowych. To produkt z wyższej półki.
Problem czystości kabin
Problematyczne jest utrzymanie kabiny w czystości. Osadzający się kamień jest trudny do usunięcia. Prostsze jest zapobiegnie kamieniowi – wystarczy po każdej kąpieli przetrzeć kabinę. Raz w tygodniu warto przetrzeć kabinę używając środka odkamieniającego.
Różnice jakościowe między markami kabin mogą polegać na detalach, np.: uszczelkach do drzwi oraz elementach ruchomych. Łożyska wykonane z tworzyw rolki są nietrwałe, szybko zużywają się , co z kolei utrudnia otwieranie drzwi kabiny. Najlepsze do montażu kabiny są specjalne profile w kształcie litery U, które niwelują krzywiznę ściany i oszczędzają montującemu mnóstwo pracy związanej z wyrównywaniem ściany. Dla osób z niepełnosprawnością dostępne są specjalne akcesoria do kabiny.