W świecie estetyki – sztukaterie elewacyjne są uważane za jeden z najbardziej eleganckich, stylowych rozwiązań architektonicznych dostępnych na rynku.
Tradycyjne sztukaterie otrzymuje się przez połączenie cementu portlandzkiego, piasku, wapna i wody. Ta mieszanina jest następnie stosowana, niekiedy pod postacią wielu powłok na zewnątrz budynku gospodarstwa domowego czy komercyjnego – jest zarówno wytrzymała jak i przyciągająca uwagę.
Dwa rodzaje
Wielu konsumentów nie zdaje sobie sprawy, że tak naprawdę są dwa rodzaje sztukaterii aktualnie w użyciu. Pierwszą z nich jest ta, którą ludzie mogą nazywać „prawdziwą” sztukaterią, ponieważ jest to ten sam typ, który znany jest już od lat. „Prawdziwe” sztukaterie, znane są również jako cementowe sztukaterie – to solidny materiał, który jest bezpośrednio nakładany na powierzchnię domu, tworząc pokrycie twarde niczym skała. Z drugiej strony, są też nowe syntetyczne formy sztukaterii jako ich odpowiednik. Sztukateria elewacyjna syntetyczna składa się z materiałów płytowych, które są stosowane na powierzchni domu, a następnie podane klasycznemu wykończeniu sztukaterii. Chociaż oba rodzaje sztukaterii są dość podobne w wyglądzie, syntetyczne sztukaterie oferuje dodatkowe korzyści z zapewnieniem doskonałej izolacji na ich czele.
Oczywiście, tak samo jak to ma miejsce w przypadku wszystkich materiałów również i sztukateria wiąże się z własnym specyficznym zestawem zalet i wad. Dzisiaj zwrócimy uwagę na najważniejsze zalety.
- Sztukaterie są odporne i trwałe
Jeśli chodzi o materiały na elewacje – sztukaterie są z pewnością jednym z najbardziej trwałych rozwiązań. Jest to też rozwiązanie ognioodporne, co sprawia, że rozwiązanie to jest nie tylko silne, ale też jest bezpieczne. Dodatkowo, sztukaterie zwykle wiążą się z wykończeniem odpornym na warunki atmosferyczne, co minimalizuje pęknięcia i pomaga wytrzymać próbę czasu.
- Sztukateria oznacza łatwą konserwację
W odróżnieniu od innych materiałów elewacyjnych, takich jak drewno np. – ta jest stosunkowo łatwa do utrzymania. Jeśli chodzi o klasyczne sztukaterie, od czasu do czasu mycie jest zwykle tym, co ma załatwić sprawę konserwacji.
Artykuł przygotowany przy współpracy w firmą WMB http://www.wmb.pl