0
Opublikowany 1 listopada 2017 autor Joanna KumpińKowalska w Inspiracje
 
 

Rodzaje oświetlenia schodów wewnętrznych

oświetlenie schodów wewnetrznych
oświetlenie schodów wewnetrznych

Dobrze zaprojektowane schody to podstawa komfortowego użytkowania przestrzeni i przemieszczania się między poziomami w domu jednorodzinnym czy dwupoziomowym mieszkaniu. Bezpieczeństwo warunkują m.in. odpowiedni kształt schodów,  ilość stopni, balustrady czy materiał z jakiego zostały wykonane. Z punktu widzenia bezpieczeństwa, ale także i aranżacji wnętrz, niebagatelną rolę odgrywa również oświetlenie. Odpowiednio zaprojektowane i dobrane oświetlenie zapewni wygodę użytkowania schodów niezależnie od dostępu światła słonecznego, pozwoli również zbudować nastrój wnętrza i podkreśli jego charakter.

W celu stworzenia aranżacji świetlnej można wykorzystać kilka rodzajów oświetlenia. Najbardziej popularne rozwiązania stanowią kinkiety, oczka i taśmy LED.

Kinkiety

Kinkiety to rodzaj oświetlenia ściennego, który cieszy się dużą popularnością w aranżacji przestrzeni wewnętrznych klatek schodowych. Kinkiety dają rozproszone światło, które można skierować w zależności od modelu oprawy i upodobań właściciela domu na sufit lub na schody. W celu równomiernego oświetlenia stopni i całej klatki schodowej, należy je rozmieścić równomiernie wzdłuż schodów pamiętając jednocześnie, że powinny znajdować się powyżej linii wzroku osoby schodzącej. Dzięki temu nie oślepią domowników i nie utrudnią im korzystania ze schodów. Wybierając kinkiety należy pamiętać o tym, by stylistycznie pasowały do wnętrza, w którym znajdują się schody. Na szczęście wybór opraw jak i żarówek  dających możliwość regulowania natężenia światła i jego barwy jest tak duża, że niezależnie od stylu wnętrza, grubości portfela i upodobań domowników każdy znajdzie idealne dla siebie rozwiązanie.

oświetlenie schodów

światło na schodach

Taśmy LED

Ciekawą propozycją, która zyskała grono zainteresowanych szczególnie wśród minimalistów i wielbicieli nowoczesnych wnętrz jest liniowe oświetlenie LED, które doskonale sprawdza się przy oświetlaniu schodów wewnętrznych. Sposób montażu taśm ledowych wymaga wyfrezowania w podstopniach (pionowa część schodów znajdująca się pod każdym stopniem) specjalnych rowków, w których umieszcza się oświetlenie z diodami skierowanymi w dół. Dzięki temu każdy poniższy stopień jest dobrze oświetlony. Taśmy można również przyklejać bez konieczności frezowania podstopnic, jednak dla zachowania długotrwałego, ładnego efektu, przy zakupach warto postawić na jakość i sprawdzoną markę, by w miarę użytkowania schodów taśmy nie zaczęły się odklejać.  Taśmy LED stanowią energooszczędną alternatywę dla oświetlenia tradycyjnego typu.  Dzięki temu, iż zazwyczaj montowane są pod stopniami nie brudzą się i nie niszczą nawet podczas częstej eksploatacji schodów. Można je wybrać w wersji standardowej lub wodoodpornej, gdzie warstwę izolacyjną dla diod tworzy silikon, a także w dowolnej kolorystyce. Obok wersji najbardziej popularnej – światła białego w tonacji ciepłej lub zimnej można wybrać taśmy jednokolorowe, np. zielone, niebieskie, różowe itd. lub wielokolorowe typu RGB uzyskując w ten sposób niepowtarzalny efekt świetlny.

podświetlenie schodów taśmą led

oświetlenie schodów taśmą led

Oświetlenie punktowe

Innym rodzajem oświetlenia jest oświetlenie typu punktowego w postaci halogenów, diod lub żarówek LED. Świetlne punkciki, zwane również oczkami można montować zarówno w konstrukcji schodów w stopniach lub podstopnicach, jak i na ścianie. Rozmieszczenie oczek zależy od właściciela i efektu wizualnego, jaki chce osiągnąć. Choć niektórzy decydują się zamontować oczka ze światłem kierowanym ku górze, co daje rewelacyjny efekt w postaci pięknie podświetlonej ściany, warto pamiętać  o zapewnieniu bezpieczeństwa na schodach. Trzymanie się zasady, która mówi, że  światło opraw powinno być skierowane na stopień zapobiegnie oślepieniu osób korzystających ze schodów i tym samym pomoże zminimalizować ryzyko potknięcia lub upadku. W przypadku tego typu oświetlenia warto również pamiętać, że podczas używania schodów niejednokrotnie można nadepnąć  na oświetlenie. Zniszczenie takiego oczka wpłynie negatywnie na estetykę, ale może również stanowić zagrożenie dla użytkowników. Dlatego należy kupić oprawy wytrzymałe na nacisk i uszkodzenia mechaniczne.

oprawy schodowe

oprawy led schodowe

Schody są jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc w domu. Łatwo na nich stracić równowagę, poślizgnąć się, a nawet spaść. Dobre oświetlenie zapewni jednak użytkownikom większe poczucie bezpieczeństwa podczas przemieszczania się między poziomami domu. Dzięki licznym rozwiązaniom, spośród których można wybrać rozmaite oprawy świetlne dające światło o różnej barwie i natężeniu można stworzyć iluminację, która prócz bezpieczeństwa zapewni wnętrzom wyjątkowy efekt dekoracyjny.

 

źródło zdjęć: homedsgn.com, pl.pinterest.com, kolenik.com, homebook.pl, tinyhousetown.net, architectureartdesigns.com


Joanna KumpińKowalska

 
Redakcja