9
Opublikowany 28 listopada 2012 autor Jaroslaw Wejda w Inspiracje
 
 

Odkurzacz centralny – co to jest i na czym polega jego działanie?Odkurzacz centralny pomimo swego wysokiego kosztu i konieczności zastosowania specjalnej instalacji niewątpliwie jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem od standardowego odkurzacza – głównie z uwagi na fakt, że omawiane przeze mnie rozwiązanie nie generuje ani kurzu ani hałasu. Sama jego instalacja w już istniejącym budynku również nie jest nadzbyt kłopotliwa. Dzisiejszy wpis chciałbym poświęcić w całości dokładniejszemu zagłębieniu się w temat instalacji centralnego odkurzania. Zaczynajmy!

Odkurzacze centralne pomimo swoich wielu zalet niestety nie zaznały popularności wśród mieszkańców naszego kraju. Wynika to głównie z tego iż ludzie nie są dobrze obeznani z tym systemem i kierują się głównie tym “co ktoś powiedział”. Należałoby więc te wszystkie bezpodstawne mity obalić.

ile kosztuje instalacja odkurzacza centralnego

Koszt założenia samej instalacji nie jest może bardzo przystępny dla przeciętnego Kowalskiego jednak jest to niewątpliwie bardzo wygodne rozwiązanie więc warto się nad nim zastanowić. Wróćmy jednak do samych kwot jakie musimy ponieść – na początek za samo podłączenie rur i wykonanie gniazd zapłacić musimy około 1000 zł. Kolejny wydatek to doposażenie instalacji w szufelkę automatyczną i miękki wąż kuchenny – około 2000 zł. Podstawowe urządzenie jakim jest jednostka centralna to z kolei koszt 3000 zł. Odkurzacze centralne są jednak bardzo tanie w eksploatacji – stosowane w nich pojemniki na brud bądz worki (które wymagają opróżniania raz na kilka miesięcy) to koszt raptem kilkudziesięciu złotych rocznie. Jest to również bardzo czyste rozwiązanie – jedyny zabieg w ich pózniejszej eksploatacji to wzięcie napełnionego worka w przysłowiowe “dwa palce” i wyniesienie go do śmietnika maksymalnie 3 razy w ciągu roku.

Co do hałasu emitowanego przez urządzenia tego typu można śmiało powiedzieć, że to również jest mitem. Jednostka centralna emituje hałas porównywalny do zwykłego odkurzacza jednak jest ona montowana w pomieszczeniu technicznym znajdującym się w kotłowni, garażu bądz w piwnicy więc jedyne co słyszymy to świst rury zasysającej zanieczyszczenia. Samą instalację można wykonać również w istniejącym budynku mieszkalnym i bynajmniej nie będzie wymagała burzenia ścian jak wiele osób się obawia. Zakres robót obejmuje w tym wypadku tylko wykucie niewielkich otworów w stropie na rury i poprowadzenie ich instalacji (czy to w sufitach podwieszanych, czy za zabudową kuchenną, czy wzdłuż ściany garażowej – zalezy to wyłącznie od naszego uznania no i od konstrukcji naszego domu).

odkurzacz centralny opinie

Gdy chodzi o gniazda instalacji centralnego odkurzania to zasada jest jedna ale bardzo istotna – liczba gniazd powinna być jak najmniejsza za to powinny być one rozmieszczone z głową. Przykładowo do odkurzenia standardowego domu jednorodzinnego wystarczy jedno do dwóch gniazd – wtedy komfort użytkowania zostaje zachowany. Warto też pomyśleć o dodatkowym gniezdzie w garażu – tak by można było np. odkurzać swoje auto na zewnątrz budynku. Dobra lokalizacja gniazda pozwala na odkurzenie większej ilości powierzchni. Warto pamietać by nie odkurzać przedmiotów mogących spowodować zator instalacji typu gałązki, ołówki czy innych sporych elementów. Po zapchaniu instalacji może zajść konieczność wykucia i wymiany zapchanych odcinków tak więc należy używać systemu centralnego odkurzania z głową. Sama poprawnie zamontowana instalacja prawidłowo eksploatowana zapychać się nie będzie.

Do dodatkowych zalet odkurzacza centralnego doliczyć możemy to, że jest on dobry dla alergików bo nie emituje kurzu w porównaniu do rozwiązań tradycyjnych. Takowe odkurzacze cechują się również dużą mocą ssącą, która wbrew wielu poglądom nie jest zależna od długości rury ssącej (nie zmniejsza się siła ssania wraz z długością rury). Centralnym odkurzaczem przy doborze odpowiednich ssawek i urządzeń (typu seperatora popiołu i gruzu lub seperatora płynów) możemy sprzątać dosłownie wszystko a nawet myć okna czy podłogi. Sam proces sprzątania jest również zdecydowanie prostszy od zastosowania standardowego odkurzacza ponieważ omawiane przeze mnie rozwiązanie jest skonstruowane w taki sposób że sunie gładko i bezgłośnie po posadzce zasysając do swego wnętrza wszystko co napotka na swojej drodze.

Ja osobiście jestem zwolennikiem takiego rozwiązania, które mimo początkowych kosztów jest bardzo wygodne i bezinwazyjne – myślę, że po przeczytaniu tego artykułu wielu z Was również zmieni swój pogląd na systemy centralnego odkurzania.

 

 

Zródła: GrafikaGoogle, ładnyDom, YouTube

Playlista: “Odkurzacz centralny

 

Jaroslaw Wejda