0
Opublikowany 30 października 2017 autor Art Branżowy w wyposażenie
 
 

Rolety czy zasłony? Jak dobrać wystrój okna do wnętrzaJaka dekoracja okienna sprawdzi się lepiej w naszym mieszkaniu? Rolety czy zasłony? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. O wszystkim decydować będzie to, jaki efekt wystroju okna chcemy uzyskać.
Jaka dekoracja okienna sprawdzi się lepiej w naszym mieszkaniu? Rolety czy zasłony? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. O wszystkim decydować będzie to, jaki efekt wystroju okna chcemy uzyskać.

Jeszcze kilka lat temu, rolety jako samodzielna dekoracja okna pojawiały się głównie w mieszkaniach nowoczesnych, urządzonych minimalistycznie lub industrialnie. W pozostałych stylach stosowano tradycyjne dekoracje okna w postaci firan z zasłonami bądź łączono rolety z tekstylnymi dekoracjami (rolety pełniły wtedy funkcję głównie użytkową).

Obecnie podejście do tego, jak może wyglądać wystrój okna mocno się zmieniło, a to głównie za sprawą nowoczesnych rolet wykonywanych z nieco bardziej szlachetnych materiałów oraz rolet dzień noc, które stanowią elegancka i estetyczną dekorację okna nie blokując przy tym widoku na zewnątrz.

W efekcie to, czy w oknie zawiesić rolety czy zasłony, stało się jeszcze trudniejszą decyzją. Zwolennicy rolet będa twierdzić, że to najwygodniejsza forma dekoracji, a miłośnicy klasycznych zasłon i tak nie dadzą się przekonać. Na co zatem się zdecydować?

Rolety czy zasłony – funkcjonalność i styl

Przed podjęciem decyzji warto porównać obie formy dekoracji i przemyśleć takie aspekty, jak funkcjonalność oraz styl pomieszczenia, w którym aranżujemy okna. Wystrój okna musi być do niego dopasowany. Obecnie, nowoczesne rolety np. dzień noc, można dopasować w zasadzie do każdego stylu, choć style bardzo klasyczne – np. ludwikowski, francuski, biedermeier wymagają firan i zasłon. Chyba, że zdecydujemy się na nietypowy eklektyzm.

Wystrój okna a wygoda użytkowania

Analizując kwestie wygody użytkowania, zdecydowanie wygrywają rolety. NIe trzeba ich prać ani prasować i nie wymagają żadnych dodatkowych zabiegów. Jeśli się zakurzą, wystarczy je przetrzeć. Ich zaciąganie i podciąganie jest dziecinnie łatwe. Z zasłonami jest nieco inaczej – trzeba je prać, prasować, a ich zawieszanie na żabkach bywa uciążliwe. Jeśli zatem nie jesteś miłośnikiem prac domowych, wybierz rolety. Jeśli jednak zależy Ci na możliwości częstej zmiany kolorystyki dekoracji okna, zasłony będa lepszą opcją.

Jaką dekorację okna najlepiej zatem wybrać? Niestety nie ma na to pytanie dobrej odpowiedzi – wszystko zależeć będzie bowiem i od stylu pomieszczenia i od osobistych preferencji, a nierzadko ważne jest jeszcze to, jak z pomieszczenia korzystamy. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto przemyśleć wszelkie za i przeciw, a jeśli i to nam nie pomoże, po prostu zaryzykować. Nowoczesne rolety nie potrzebują nawiercania okna i można je ściągnąć w każdym momencie, by zastąpić je zasłonami i zmienić wystrój okna.

Artykuł powstał we współpracy z sklepem DecoDesign.


Art Branżowy

 
Artykuły branżowe