Dawno temu, w czasach, których zapewne nikt z nas nie pamięta, w wielu gospodarstwach domowych do siedzenia używano worków z ziarnem czy snopów siana. Dziś mieszkamy w zdecydowanie bardziej komfortowych warunkach – do spania służą nam inteligentne materace zapamiętujące kształt naszego ciała, a do relaksu sofy i fotele o ergonomicznych kształtach, przyjemnej fakturze i oryginalnym designie. Jak to się więc stało, że po tak długim procesie ewolucji jaką przeszły nasze wnętrza znów chętnie siadamy na workach?
Jak to się stało
Jest rok 1968. Troje włoskich projektantów – Piero Gatti, Cesare Paolini and Franco Teodoro tworzy mebel inspirowany workiem wypełnionym ziarnem i nazywa go Sacco, czyli worek. Umieszczając styropianowe kulki wewnątrz atrakcyjnego pokrowca o gruszkowatym kształcie stworzyli oni siedzisko, które spodobało się tak dzieciom, jak i dorosłym. Koncepcję podchwyciła marka Zanotta, która do dziś zajmuje się ich produkcją.
W latach 60-tych Europa oszalała na punkcie sako. Duże zainteresowanie pufami zaowocowało ich produkcją na całym świecie. Dziś sako znajdują sie na wyposażeniu nowoczesnych przestrzeni biurowych i w domach prywatnych. Używa się ich do aranżacji pokojów dziecięcych i salonów, można je spotkać w szkołach rodzenia, na oddziałach porodowych jako element wspomagający porody wertykalne, w poczekalniach czy klubach zabaw.
Do jakich wnętrz pasuje sako
Worki sako znajdują bardzo szerokie zastosowanie. Myliłby się ten, kto powie, że pasują tylko do nowoczesnych wnętrz. Wystarczy wybrać odpowiednie obicie, by pufa dobrze komponowała się z pozostałymi elementami wystroju. Skóra naturalna czy ekologiczna świetnie zagrają w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach. Sprawdzą sie również w modnych loftowych przestrzeniach. Do stylizacji skandynawskich czy rustykalnych odpowiednie będą poszycia z naturalnych tkanin – lnu, bawełny czy wełny. Nawet w stylu glamour można wykorzystać taką pufę. Wystarczy ją ubrać w gruby, mięsisty i niesamowicie przyjemny w dotyku welur.
Oryginalny design sako świetnie wpisuje się również w styl pracy i aranżację nowoczesnych biur, w których obowiązki służbowe tak samo dobrze można wykonywać po prostu na luzie. To doskonała alternatywa dla tradycyjnych biurowych foteli i sposób na rozładowanie stresu kumulującego się w mięśniach.
W domach prywatnych worki sako można wykorzystać w salonie np. zamiast tradycyjnego fotela. Poprzez dostosowanie się do kształtu ciała, siedzisko to zapewnia komfortowy wypoczynek np. podczas oglądania telewizji, czytania książki, a nawet popołudniowej drzemki.
Z możliwości korzystania z worków sako z pewnością zachwycone będą też dzieci. Pufę można kupić w dziecięcym rozmiarze i z motywem np. z ulubionej bajki. Taki element aranżacji pokoju z pewnością nie umknie uwadze kolegów. Sako warto kupić również ze względów praktycznych. Dzieci często mają brudne rączki, którymi wszędzie zaznaczają swoją obecność. Plamy na tapicerce fotela, które trudno doczyścić mogą zwyczajnie szpecić mebel. W przypadku sako nie ma takiego problemu, ponieważ pokrowiec można po prostu zdjąć i wyprać. Za zakupem tych puf przemawia również fakt, iż nie posiadają one szkieletu. Nie mają ostrych krawędzi i twardych elementów, które tylko czekają na to, by nabić sobie o nie guza. Są miękkie i elastyczne i bez obawy można na nie nawet wskoczyć. (ups, mam nadzieję, że żadne dziecko tego nie przeczytało). Poza tym są lekkie. Można je przesuwać bez większego wysiłku nie martwiąc się, że porysują podłogę.
Pielęgnacja sako
Worki ze skóry ekologicznej dość łatwo utrzymać w czystości. Wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką i gotowe. Pufy ze skóry naturalnej pielęgnuje się natomiast preparatami do konserwacji mebli skórzanych. Tkaniny naturalne jak len, wełna czy bawełna dają o wiele większe możliwości zabawy fakturą i kolorem niż skóra jednak znacznie szybciej się brudzą. Jest i na to odpowiednie rozwiązanie. Wystarczy zdjąć brudny pokrowiec i wrzucić go do pralki. Przed ponownym założeniem go na pufę można go wyprasować lub, jeżeli nam się znudził, wymienić na inny. Warto wiedzieć o tym, że jeżeli chcemy używać worków sako na balkonie, powinniśmy wybrać te w obiciu poliestrowym, które mają właściwości wodoodporne i pozostawione na świeżym powietrzu nie zamokną nam i się nie zniszczą. Niezależnie od rodzaju wybranego pokrowca, każdy charakteryzuje się dużą wytrzymałością i jakością wykonania. To, który wybierzemy zależy tak naprawdę od naszych możliwości finansowych, stylu wnętrza i upodobań.
Worki sako, mimo iż nie są żadną nowością w świecie designu cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Nie trudno domyślić się powodów ich popularności. Są lekkie, dopasowują się do kształtu ciała, występują w rozmaitej palecie wzorów i kolorów, łatwo je utrzymać w czystości i wszędzie, gdzie się pojawią gwarantują wygodę odpoczynku i relaks. Czy trzeba więcej, żeby je pokochać?
Co myślicie o sako? Fajne to czy niefajne siedzisko?
źródło zdjęć: popbee.com, pamietnikmamy.pl, 24pro.pl, urzadzamy.pl, archiproducts.com, poufsako.com, homebook.pl
* zdjęcia przedstawiają pufy sako i pufy inspirowane sako