Ułatwiają uporządkowanie narzędzi i znacznie zmniejszają ryzyko ich zgubienia. Pozwalają też wygodnie przenosić całe zestawy akcesoriów, co docenią zarówno domowi majsterkowicze, jak i profesjonaliści.
Skrzynki narzędziowe to spore udogodnienie, a dla niektórych obowiązkowy element wyposażenia. Podpowiadamy, jak wśród dostępnych na rynku modeli wybrać ten, który sprawdzi się najlepiej.
Skrzynki narzędziowe – jaki rozmiar wybrać?
Najprostszy rodzaj skrzynek to mini organizery. Najlepiej traktować je jako uzupełnienie „pełnoprawnej” skrzynki. Umożliwiają uporządkowanie takich drobiazgów jak bity, wiertła lub wkręty.
Bardziej funkcjonalne są małe skrzynki. To dobry wybór dla majsterkowiczów-amatorów. Są lekkie, tanie i małe – łatwo je przenosić i przechowywać nawet w niewielkiej szafce. Bez problemów pomieścisz w jednej z nich podstawowe, niezbędne przy prostych naprawach narzędzia, takie jak wkrętaki, niezbyt ciężki młotek, klucze płaskie i imbusowe, kombinerki oraz inne drobiazgi.
Dużo większą pojemność mają średnie skrzynki, o wielkości powyżej 20 cali. Są przeznaczone przede wszystkim dla profesjonalistów – między innymi hydraulików, konserwatorów lub mobilnych mechaników rowerowych. Pomieszczą cały komplet specjalistycznych narzędzi i akcesoriów. Ze względu na duże rozmiary i sporą wagę, niezbyt dobrze nadają się do ręcznego przenoszenia na duże odległości. Choć jest możliwość nabycia skrzynki średniej wielkości z kołami a nie będącą jeszcze warsztatem.
poręczna skrzynka narzędziowa z plastiku „Canti Trio” marki Keter
Mobilny warsztat to w gruncie rzeczy zestaw kilku skrzynek umieszczonych w jednym kufrze. Kółka, w które jest wyposażony ułatwiają jego transport. To najlepsza opcja dla najbardziej wymagających użytkowników, realizujących skomplikowane zlecenia.
Skrzynka na narzędzia – plastikowa czy metalowa?
Na rynku w takich miejscach jak panmajster.pl można znaleźć skrzynki, walizki narzędziowe czy warsztaty wykonane z różnych materiałów a przede wszystkim z tworzyw sztucznych, stali nierdzewnej oraz aluminium. Małe skrzynki narzędziowe to najtańsza i najlżejsza opcja. Sprawdzają się jednak gównie w przypadku zastosowań domowych czy drobnych napraw, są niezbyt wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne i mają bardzo małą pojemność.
Dobrym rozwiązaniem są skrzynki stalowe. Są wprawdzie owiele cięższe od plastikowych, ale znacznie lepiej znoszą upadki, uderzenia i spore obciążenia. Ich eksploatacja jest bezproblemowa, jeśli są transportowane samochodem, a ich przenoszenie sprowadza się do niewielkich odległości. Niestety duża stalowa skrzynka w pełni wyposażona w narzędzia to ogromny ciężar. gdy potrzebujemy mobilności warto rozejrzeć się za specjalistycznymi skrzynkami i walizkami z materiału sztucznego, dorównują wytrzymałością a są zdecydowanie lżejsze.
Skrzynki aluminiowe to kompromis między modelami z tworzywa sztucznego, a stalowymi. Są nieco cięższe od skrzynek plastikowych, jednak rzadziej pękają i umożliwiają przenoszenie większych ciężarów. Dobrze sprawdzają się zarówno jako podstawowa skrzynka, jak i uzupełnienie dla większych, stalowych egzemplarzy.
metalowy regał narzędziowy do warsztatu marki Keter
Skrzynki narzędziowe – pozostałe cechy
Przy wyborze skrzynki narzędziowej warto wziąć pod uwagę także inne cechy. Jedną z nich jest rodzaj zamknięcia. O ile jej zawartość nie jest zbyt cenna, w zupełności wystarczy zwykły zatrzask. Jeśli jednak masz podstawy by sądzić, że do wnętrza dostęp mogą zyskać niepowołane osoby trzecie, wybierz skrzynkę zamykaną na kłódkę. Najbardziej zaawansowane modele wyposażone są w zamek cyfrowy z opcją powiadamiania o nieautoryzowanym otwarciu.
Przy wyborze skrzynki zwróć też uwagę na sposób organizacji przestrzeni wewnętrznej. Jest ona szczególnie ważna, jeśli korzystasz z narzędzi z wymiennymi bitami, takich jak elektryczne wkrętaki, wkrętarki lub wiertarki.