0
Opublikowany 4 kwietnia 2019 autor Ania i Marcin w Wiedza budowlana
 
 

Słupki parkingowe, w jakim celu się je stosuje?Jeżdżąc po mieście natykamy się na nie na każdym kroku. Niezależnie czy chcemy postawić samochód pod blokiem, szkołą czy sklepem – słupki parkingowe tylko czekają na to, by niechcący w nie uderzyć.

Nic więc dziwnego, że większość kierowców nie przepada za ich istnieniem. Czy słusznie? A może obecność słupków parkingowych jest niezbędna? Sprawdźmy to.

Dlaczego kierowcy nie przepadają za słupkami parkingowymi?

Gdyby brano pod uwagę wyłącznie zdanie kierowców prawdopodobnie słupki parkingowe na dobre zniknęłyby z miejskiego krajobrazu. Nie da się bowiem ukryć, że kierowcy nie przepadają za nimi. Dlaczego? Przede wszystkim z powodu tego, że słupki te tarasują im często możliwość wjazdu na tereny dla nich nieprzeznaczone, które często są jedynym wolnym miejscem do zaparkowania. Poza tym, sytuacje uderzenia lub otarcia się o słupki parkingowe zdarzają się nie tylko początkującym kierowcom za każdym razem powodując nie tylko uszkodzenia karoserii, ale również ekstremalne emocje u kierowców. Warto jednak pamiętać, że obecność słupków jest głęboko uzasadniona.

słup parkingowy z odblaskiem

Zabezpieczenie uliczek spacerowych, deptaków, chodników

Nie da się ukryć, że w starciu z rozpędzonym pojazdem mechanicznym pieszy nie ma żadnych szans. Nawet stosunkowo niewielka prędkość może sprawić, że w wyniku zderzenia pieszy straci zdrowie lub życie. Tymczasem wiele uliczek spacerowych, deptaków i chodników przebiega w bliskim sąsiedztwie ulic. W takim przypadku słupki parkingowe to najlepsza ochrona. Wytrzymałe, wykonane np. z żelaza, betonu lub kamienia skutecznie zatrzymają a przynajmniej wyhamowują pojazd zanim wtargnie na chodnik, po którym przemieszczają się piesi. Trudniej wyobrazić sobie skuteczniejsze zabezpieczenie.

Ochrona przed zajmowaniem przestrzeni

Z pewnością niejednokrotnie widziałeś sytuację, w której samochód zajmuje swoją maską prawie całą szerokość chodnika. Dla wielu pieszych, szczególnie osób starszych, niepełnosprawnych czy matek z małymi dziećmi jest to sporym problemem. Postawione na brzegu słupki parkingowe sprawiają, że nawet najbardziej “kreatywni” kierowcy nie mogą zastawiać przestrzeni, która nie jest dla nich przeznaczona. Słowem, słupki wpływają na komfort każdego pieszego a w niektórych przypadkach wręcz są jedynym elementem umożliwiającym poprzez swoją funkcję na przemieszczanie się pieszych.


słupki parkingowe z betonu zabezpieczające chodnik

 

Rodzaje słupków parkingowych

W dzisiejszych czasach słupki parkingowe przybierają najróżniejsze kształty. Są również wykonane z różnego materiałów, dzięki czemu każdy zarządca terenu może znaleźć idealne rozwiązanie. Najtańszą opcją jest oczywiście zastosowanie słupków z tworzywa sztucznego. Nie da się jednak ukryć, że ich rola jako skutecznego zabezpieczenia jest znikoma, a służy raczej oznakowaniu. O wiele solidniejsze są metalowe słupki, choć one także mogą ulec wygięciu w kryzysowej sytuacji po czym trzeba będzie je wymienić. Rozpędzone auto nie poradzi sobie jedynie ze słupkami parkingowymi, które wykonane są z betonu a do tego nawet w razie zderzenia przy małych prędkościach, betonowe zabezpieczenie powinno wyjść bez szwanku i dalej spełniać swoją funkcję. Nie da się również ukryć, że ten rodzaj słupków prezentuje się najbardziej estetycznie przy czym ich różnorodność można zobaczyć na eco-market.pl, dzięki czemu mogą one dodatkowo stanowić różnorodną ozdobę terenu. 

Podsumowując, obecność słupków parkingowych w przestrzeni miejskiej jest głęboko uzasadniona. Nie należy więc oburzać się na ich obecność. To właśnie one chronią bowiem nasze bezpieczeństwo oraz sprawiają, że piesi mogą poruszać się swobodnie i bez obaw.


Ania i Marcin

 
Autor Bloga 123budujemy.pl