Styl industrialny cechuje się surowością formy i elegancją ujętą w ramy codzienności. Zdaniem wielu osób czegoś mu brakuje. Kojarzy się z poprzemysłowym wnętrzem. Coraz częściej mówi się, że wadą stylu industrialnego jest coś w rodzaju chłodnej aranżacji. Przydałoby się troszkę ocieplić wnętrze industrialne. Subtelniejsza wersja loftowego minimalizmu nosi nazwę soft loft.
Soft loft – w katalogu i codziennym życiu
Style urządzania wnętrz przechodzą ewolucję, zgodnie z potrzebami użytkowników. W końcu mają służyć przeciętnemu człowiekowi, który może czerpać z nich inspirację w poszukiwaniu swojego sposobu na aranżację pomieszczeń, Dość popularny styl loftowy przechodzi metamorfozę w kierunku przytulności. Czym innym jest zdjęcie urządzonego mieszkania w katalogu lub na stronie producenta mebli, a ustawienie mebli w pomieszczeniu, które jest użytkowane przez domowników. Większość osób czerpie pomysły z katalogów i dostosowuje je do swoich potrzeb. W ten sposób powstają różne wersje popularnych stylów.
Soft loft- nowocześnie i przytulnie
Styl soft loft to ratunek dla tych osób, które zauroczyły się nowoczesnym, modnym industrialnym wnętrzem, ale które mają wrażenie, że takie aranżacje są zbyt surowe.. W przypadku soft loft minimalizm, surowość, chłód i geometria zostają przełamane delikatnością organicznych form, miękkością tekstyliów, ciepłem drewna. Stosuje się także bardziej stonowaną, przyjemniejszą w odbiorze kolorystykę.. Efekt przemiany jest fenomenalny: mieszkanie zachowuje nowoczesny charakter, ale jest tak miłe i komfortowe. Inaczej mówiąc – kluczową rolę odgrywa kontrast między surowymi, bardzo solidnymi, określonymi formami, a ogranicznością i łagodnością.
Gra kontrastu
Kontrast w urządzaniu wnętrz zawsze ożywia przestrzeń. To trend mile widziany przez kreatorów oraz zwykłego człowieka, który urządza swoje „gniazdko”. Przełamanie surowości stylu loftowego nie sprawia trudności. Na tle ceglanych ścian mogą się pojawić tapicerowane meble. Nowoczesne komoda na metalowych nogach, czy metalowe krzesła o geometrycznych kształtach mogą stać w otoczeniu tapety we wzór daleki od wyznaczników stylu nowoczesnego. W aranżacjach soft loft pojawiają się obok siebie takie materiały jak szkło, metal i tworzywo sztuczne oraz miękka wełna, futro, naturalne drewno. Typowa dla industrialnych wnętrz paleta barw (czerń, biel, szarość) zostaje przełamana cieplejszymi odcieniami beżu, różu czy innych pasteli. Kontrasty warto zastosować już na etapie aranżowania przestrzeni. Niewiele trzeba, aby surową przestrzeń zamienić na przytulne wnętrze z zachowaniem cechu stylu industrialnego.
Fundament stylu soft loft
Najważniejszą cechą omawianego sposobu urządzania wnętrza jest fundament – czyli meble loftowe, które wykonane są z trwałych i solidnych materiałów. Łączy się je z meblami tapicerowanymi, np.: komplet wypoczynkowy lub drewnianym stołem. W takim wnętrzu swoje miejsce znajdą: puszysty dywan oraz miękkie, zasłony w oknach. Na tle ceglanej ściany można ustawić kanapę tapicerowaną o wyrazistym kolorze. Idealnym wyborem do stworzenia stylu soft loft są meble w kolorze dąb artisan skontrastowany jest z mocną czernią nóżek, ramek lub uchwytów. W sypialni może być ustawione łóżko z tapicerowanym zagłówkiem, pod warunkiem, że stoliki nocne i komoda będą utrzymane w typowym stylu industrialnym. Do sypialni urządzonej w omawianym sposobie aranżacji poleca się następujące kolory: butelkowa zieleń, łagodne szarości i beże oraz ceglastą czerwień.
Styl soft loft to połączenie minimalizmu z przytulnością. Kontrast surowości i organicznej miękkości sprawdza się niezależnie od wielkości pomieszczenia. Stał się jednym z wiodących stylów w aranżacji wnętrz w ostatnich latach. Polacy pokochali go za elegancję i łatwość dopasowania do swojego gustu estetycznego.