0
Opublikowany 16 września 2016 autor Artykuł Nadesłany w Ogród
 
 

Spalinowa czy elektryczna – jaką kosiarkę wybrać?Koszenie trawy to jedna z podstawowych czynności ogrodniczych. Aby murawa wokół domu prezentowała się znakomicie, musisz zaopatrzyć się w odpowiednią kosiarkę. Oto kilka wskazówek, które pomogą ci dokonać wyboru pomiędzy urządzeniami spalinowymi a zasilanymi elektrycznie.

Kosiarka ma ogromny wypływ na komfort pielęgnacji ogrodu. Urządzenie musi spełniać kilka różnych warunków, a na rynku dostępne są kosiarki różniące się wieloma parametrami. Jednak najważniejszą decyzją, jaką należy podjąć przy zakupie, jest wybór pomiędzy tymi zasilanymi elektrycznie oraz zaopatrzonymi w silnik spalinowy. Poniżej znajdziesz wady i zalety obu tych rozwiązań.

Kosiarki spalinowe

Urządzenia wyposażone w silnik spalinowy do działania wymagają napełnienia zbiornika mieszanką benzyny oraz oleju. Dzięki temu kosiarka spalinowa nie musi być podłączona do zasilania przy użyciu przewodu, który mógłby krępować swobodę ruchów podczas koszenia. Ten element właśnie jest główną zaletą sprzętu tego typu – długi kabel nie wije się po trawniku i nie musisz uważać na niego w trakcie pracy. Ponadto kosiarki spalinowe posiadają zazwyczaj mocniejszy silnik niż w ich elektrycznych odpowiednikach. Pozwala to na łatwiejsze koszenie trawy i w przypadku urządzeń z napędem na sprawne przemieszczanie się. Przykładowo kosiarki Hecht posiadają wszystkie te funkcjonalności.

Jakie z kolei wady mają kosiarki spalinowe? Przede wszystkim są cięższe i głośne w użytkowaniu. W przypadku niektórych modeli producenci zalecają koszenie nawet w specjalnych nausznikach ochronnych. Eksploatacja takiego urządzenia wymaga także ciągłego uzupełniania mieszanki paliwowej oraz odpowiedniej konserwacji. Decydując się na zakup kosiarki spalinowej musisz liczyć się nie tylko z regularnym czyszczeniem ostrzy tnących, ale również sprawdzaniem stanu świecy zapłonowej, wymianą oleju czy czyszczeniem filtra powietrza.

Kosiarki elektryczne

Kosiarki elektryczne dzielą się na urządzenia zasilane sieciowo oraz akumulatorowo. Te pierwsze są rozwiązaniem tańszym, jednak długi przewód ogranicza swobodę manewrów podczas koszenia. Z kolei kosiarki wyposażone w akumulatory są kosztowne w zakupie i mają ograniczony czas pracy, wynikający z pojemności ich baterii – przed przystąpieniem do koszenia trawnika należy pamiętać, aby wcześniej podłączyć je do ładowania. Natomiast na korzyść kosiarek elektrycznych przemawia fakt, że jest on łatwiejszy w użytkowaniu – wystarczy podłączyć kosiarkę do zasilania lub podpiąć akumulatory. Ponadto kosiarki elektryczne poza regularnym czyszczeniem, nie wymagają dodatkowych zabiegów konserwacyjnych.

Jaką kosiarkę wybrać?

Znając wady i zalety kosiarek spalinowych i elektrycznych, łatwiej podjąć dobrą decyzję, jednak poszukując tej optymalnej, wato mieć na uwadze również wielkość działki. Szacuje się, że na trawnikach, których powierzchnia nie przekracza 500 m2, lepszym rozwiązaniem będzie kosiarka elektryczna. W takim przypadku bowiem przewód zasilający nie będzie ograniczał dostępu nawet do najdalszych części ogrodu. Na większych posesjach praktyczniejsza okaże się kosiarka spalinowa.

Dodatkowo na komfort koszenia duży wpływ ma zagospodarowanie działki – jeśli w ogrodzie znajduje się wiele rabatek i klombów czy innych elementów architektury ogrodowej, manewrowanie między nimi dużą kosiarką spalinową może być kłopotliwe. Mniejsza, a przez to i bardziej zwrotna kosiarka elektryczna będzie wygodniejsza w użytkowaniu.


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz