Świetliki dachowe to źródło naturalnego światła wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest zainstalowanie okien ściennych. Rosnąca popularność tego rozwiązania związana jest z trwającą w modą w architekturze na przeszklenia.
Drugim, niezmiernie istotnym elementem jest oszczędność energii w budynkach. Wybór odpowiedniego świetlika dachowego musi być jednak starannie dobrany do charakteru inwestycji, ponieważ inne modele będą pasowały do domu jednorodzinnego, inne zaś do hali fabrycznej czy magazynowej.
Zalety świetlików i możliwości ich wykorzystania
Podstawową zaletą świetlików jest to, że dostarczają naturalnego światła dziennego, które jest najzdrowsze dla ludzkiego organizmu i doskonale wpływa na samopoczucie, stymulując produkcję hormonów i neuroprzekaźników.
W budynkach świetliki pozwalają na dostarczenie światła dziennego wszędzie tam, gdzie niemożliwy lub utrudniony jest montaż tradycyjnych okien ściennych. Ponadto wysoko zlokalizowane świetliki można zintegrować innymi systemami w budynku jak np. wentylacyjna czy system oddymiania. W gorące dni pozwolą one na odprowadzenie nadmiaru gorącego powietrza, zaś w przypadku pożaru dadzą możliwość szybkiego usunięcia dymu z pomieszczeń i ciągów komunikacyjnych. Takie wielofunkcyjne świetliki oferuje np. firma Ermont, która ma wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i wytwarzaniu różnego rodzaju świetlików, a także m.in. stolarki aluminiowej, instalacji oddymiających, przewietrzających itp.
Czym kierować się przy wyborze świetlika?
Wybór odpowiedniego modelu ściśle zależy od potrzeb użytkownika. Świetliki dachowe o mniejszych rozmiarach i prostej budowie znajdują zastosowanie najczęściej w małych domach jednorodzinnych. Modele o większej powierzchni czy nietypowej konstrukcji, najczęściej montowane są w budynkach o charakterze przemysłowym, centrach handlowych lub halach magazynowych. Firma Ermont dostarcza szeroką gamę rozwiązań, dostosowywanych również według indywidualnego zapotrzebowania.
W przypadku domu jednorodzinnego najchętniej wybierany jest świetlik z funkcją wyłazu. Polecamy zapoznać się również z tym artykułem gdzie opisano najważniejsze zalety tego typu świetlika. Po pierwsze dostarczy on światła na poddaszu, z którego najczęściej wychodzi się na dach. Ponadto pozwoli na regulację mikroklimatu na strychu, szczególnie jeśli pozbawiony jest on otworów okiennych, a tradycyjna wentylacja nie działa ze względu na małą długość kanałów wentylacyjnych w kominach.
W jednokondygnacyjnych obiektach użyteczności publicznej świetliki pozwolą na doświetlenie pomieszczeń i ciągów komunikacyjnych znajdujących się z dala od ścian zewnętrznych. W większych swoich wydaniach, świetliki mogą stanowić doskonałe pokrycie wewnętrznych podwórek lub studni, pozwalając na wydzielenie dodatkowej przestrzeni użytecznej, pełnej światła i jednocześnie chroniącej przed złą pogodą.
Warunkiem poprawnego funkcjonowania świetlika dachowego, jest jego odpowiedni montaż. Szczególnie ważne jest to w przypadku dachów o pochylonych połaciach, gdzie świetliki nie powinny być zainstalowane od strony północnej oraz nie mogą być narażone na stagnujący śnieg. Świetliki są też estetycznym uzupełnieniem bryły budynku, podnoszącym jego walory estetyczne i użytkowe.