0
Opublikowany 7 sierpnia 2018 autor Art Branżowy w Ogród
 
 

Pielęgnacja kwiatów balkonowych – od czego zacząć?

kwiaty balkonowe
kwiaty balkonowe

Wydawać by się mogło, że stworzenie pięknego balkonu to pestka. Gęste i obficie kwitnące rośliny pełne kolorów potrafią poprawić nastrój każdego.

Tymczasem pielęgnacja kwiatów wcale nie jest taka prosta i jedynie osoby, które włożyły w to mnóstwo serca i pracy, wiedzą, z czym się wiąże posiadanie kwiatów na balkonie. Mimo to, jedno jest pewne – warto się postarać!

Sadzenie krok po kroku

  1. Sadzenie roślin balkonowych należy rozpocząć od wsypania warstwy drenażu na dno donicy, może to być żwir lub drobne kamyki lub keramzyt. Dzięki drenażowi, ziemia w pojemniku nie będzie zbytnio zbita, a roślinom będzie dużo łatwiej oddychać.
  2. Na drenaż wysypujemy świeżą, bogatą w składniki odżywcze ziemię. Rozsypujemy ją równomiernie, wypełniając skrzynkę do połowy. Wszystkie grudki należy rozgnieść.
  3. Uprzednio podlane sadzonki umieszczamy w donicy – zaczynamy od największych. Należy pamiętać o tym, aby nie sadzić ich zbyt gęsto, każda sadzonka powinna mieć przestrzeń.
  4. Lekko odgarniamy ziemię i umieszczamy sadzonkę tak, by jej szyjka znajdowała się ok 1 cm poniżej krawędzi skrzynki.
  5. Kiedy w donicy znajdą się już wszystkie sadzonki, dosypujemy ziemię i lekko ją ugniatamy – szczególnie wzdłuż ścianek i w rogach.
  6. Wyrównaną warstwę podłoża obficie podlewamy.

Nawożenie kwiatów balkonowych

 Nawożenie to bardzo ważna czynność, której w żadnym wypadku nie wolno zaniedbać. Dostępne w formie płynu, tabletek, pałeczek oraz granulek środki, dostarczają roślinom wszystkich wartości odżywczych, niezbędnych do ich rozwoju.

Jak stosować nawozy?

  • Nawozy wolnodziałające – należy je stosować raz – dwa w sezonie. Pod wpływem wody uwalniają się składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach.
  • Nawozy płynne – należy je stosować raz w tygodniu (ewentualnie raz na dwa tygodnie).

Decydując się na konkretną roślinę w doniczce, należy się upewnić czy nie potrzebuje ona „specjalnego traktowania” pod kątem nawożenia, nasłonecznienia czy też podlewania. Stosując się jednak do ogólnych i konkretnych zaleceń, z pewnością stworzysz przepiękny „ogródek” na swoim balkonie! Dla takiego widoku warto spróbować!


Art Branżowy

 
Artykuły branżowe