0
Opublikowany 9 sierpnia 2018 autor Art Branżowy w Wiedza budowlana
 
 

Ochrona maszyn budowlanych – technika w służbie bezpieczeństwaMaszyny budowlane są stosunkowo często kradzione. Sprzyjają temu osłabione wymogi zabezpieczeń na placach budowy i sama konstrukcja tych urządzeń. Większość z nich nie jest szczególnie dobrze zabezpieczona przed kradzieżą na etapie produkcji, więc warto rozważyć instalację dodatkowych systemów bezpieczeństwa.

Detekcja odholowania

W niektórych samochodach odpowiednie czujniki były dostępne już dwadzieścia lat temu, a w maszynach budowlanych do dziś nie trafiły na listę standardowego wyposażenia. Czujnik odholowania wykrywa poruszenie maszyny niezwiązane z pracującym silnikiem, czyli na przykład uniesienie kół pojazdu lub siłowe jego przeciągnięcie. Detekcja odholowania uruchamia zdalny alarm, który pozwala na szybkie powiadomienie ochrony lub służb mundurowych.

Alarm stanu pojazdu

Niektóre systemy monitoringu umożliwiają wysłanie alertu o uruchomieniu pojazdu lub w przypadku przekroczenia pewnych wartości mierzonych. Standardem jest natomiast dostęp online do zestawu wskaźników dotyczących danej maszyny. Można to zrobić przez całą dobę i z dowolnego miejsca na świecie. Pozwala to także wykryć nieuprawnione lub niewłaściwe użycie sprzętu budowlanego.

Blokada zapłonu

Jednym z najskuteczniejszych, a przy okazji też stosunkowo prostych mechanizmów ochronnych jest blokada zapłonu. Po jej uruchomieniu nie ma możliwości uruchomienia pojazdu, nawet jeśli dysponuje się oryginalnym kluczykiem. Obejście blokady zapłonu jest natomiast bardzo trudne i czasochłonne, dlatego ten jeden sposób pozwala udaremnić większość prób kradzieży.

Monitoring GPS

Podstawowy monitoring GPS wprawdzie nie jest zabezpieczeniem, natomiast pozwala w kilkanaście lub kilkadziesiąt sekund zlokalizować skradziony sprzęt. Nadajniki GPS montowane są w taki sposób, aby ich wykrycie było trudne, a niektóre systemy zabezpieczeń dodatkowo wyzwalają alarm w przypadku siłowego usunięcia nadajnika.

Kombinacje zależne od potrzeb

Jak doradzają eksperci firmy https://www.gpsguardian.pl/, zwykle nie trzeba wcale decydować się na stosowanie wszystkich zabezpieczeń jednocześnie. W większości przypadków można skonfigurować system w taki sposób, aby zapewniał on dobrą ochronę przy atrakcyjnym cenniku. W przypadku większości zabezpieczeń, które stosuje się w maszynach budowlanych, stosunkowo łatwo jest zwiększyć zakres ochrony. Kluczowe elementy są bowiem dla wszystkich rodzajów zabezpieczeń wspólne, konieczne jest tylko podpięcie dodatkowych czujników i odblokowanie dostępu do nich dla wybranych użytkowników systemu online. Można więc za rozsądne pieniądze otoczyć ochroną nie tylko nowoczesne i najdroższe maszyny, ale także te nieco starsze, które jednak nadal mają sporą wartość, a których kradzież stanowiłaby dla firmy poważne utrudnienie.


Art Branżowy

 
Artykuły branżowe