Opublikowany 29 sierpnia 2015 autor Joanna KumpińKowalska w Inspiracje
 
 

Tablica w kuchniKiedyś wisiała w szkolnej klasie, a uczniów słyszących hasło “do tablicy” przyprawiała o gęsią skórkę. Kilka sezonów temu dała się jednak oswoić, a dzieci chętnie z niej korzystają rozwijając swoją kreatywność. Wszystko dzięki farbie tablicowej, która pozostawiając szerokie pole do wyobraźni zaczęła zdobić ściany nie tylko dziecięcych pokojów. Jakiś czas temu pojawiła się również w kuchni udowadniając, że w przestrzeni kulinarnych przygód wygląda i spisuje się równie dobrze.

Farba tablicowa, jak sama nazwa wskazuje sprawia, że pomalowane nią powierzchnie wyglądają jak tablica. Co więcej, pełnią dokładnie takie same funkcje, jak tablica zapamiętana ze szkolnej klasy. Po własnoręcznie wykonanej tablicy można pisać kredą, rysować, zostawiać notatki, a gdy rysunek się znudzi, a informacja zdezaktualizuje, powierzchnię można wytrzeć mokrą szmatką bez uszczerbku dla warstw farby. Wilgoć i specyficzne warunki panujące w kuchni nie są jej straszne. Można ją wielokrotnie zmywać na mokro, by za każdym razem odzyskiwała ładny wygląd.

Farba tablicowa nadaje się do zdobienia różnego rodzaju powierzchni począwszy od tynków, poprzez zagruntowane drewno, skończywszy na doniczkach wykorzystywanych w domowej uprawie ziół. W kuchni doskonale sprawdzi się w roli notatnika. Można nią pomalować ścianę pomiędzy blatem kuchennym, a górną zabudową lub ścianę przy stole. W ten sposób powstanie duży notatnik, idealny do pozostawienia nowych przepisów. Można też ograniczyć użycie farby tablicowej do mniejszych rozmiarów i pomalować nią np. tabliczki z nazwami ziół, które ułatwią rozpoznanie roślin lub utworzyć tabliczkę w oryginalnej ramce na drobne notatki, typu – “Kochanie wrócę później” lub “wieczorem czeka Cię niespodzianka”.

Najpopularniejszym i najchętniej wykorzystywanym odcieniem farby tablicowej jest czerń, która wyśmienicie komponuje się z industrialną cegłą czy bielą ścian typową dla skandynawskich aranżacji. Pasuje do stylizacji utrzymanej w duchu retro, rustykalnej, nowoczesnej i eklektycznej. Zbyt intensywny i odważny kolor można jednak zastąpić innym. Farby tablicowe występują w szerokiej gamie kolorystycznej obejmującej odcienie od ciemnych po jasne, co daje jeszcze większe pole dla wyobraźni i realizacji modnych dekoracji nie tylko w kuchni.


Joanna KumpińKowalska

 
Redakcja