Opublikowany 1 września 2015 autor Artykuł Nadesłany w Inspiracje
 
 

Malować, czy tapetować – jak zadbać o wnętrze swojego mieszkania?Elegancka tapeta, a może interesujące połączenie kolorystyczne? Każda z tych opcji ma swoich zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Aranżacją wnętrz zaczyna interesować się coraz więcej Polaków, warto zatem odpowiednio rozważyć wybór każdej opcji.

Kupno nowego mieszkania nie należy do rzeczy łatwych. Jakby jednak na to nie patrzeć, jest to dopiero początek przygody w „dom”. Prawdziwa zabawa zaczyna się w momencie, gdy para przystępuje do odpowiedniego udekorowania nowego gniazdka. Przed nimi szereg trudnych decyzji. Płytki podłogowe, czy panele? Rolety, a może firanki. Jeżeli to drugie, to jakie? Nie inaczej jest z dekoratorstwem ścian. Wszelkie próby nadania ścianom wizualnego sznytu, wiążą się z kosztami. Wiele tak naprawdę zależy od stanu ściany, która chcemy odnowić. Jeżeli jest ona w nie najlepszym stanie, tańszym i mniej pracochłonnym sposobem na jej uatrakcyjnienie będzie nałożenie tapety. W tym wypadku należy skorzystać z grubszych odmian (np. tapety winylowej), tak, by wszelkie niedoskonałości posiadanej ściany zniknęły po warstwą materiału. Inaczej ma się sprawa w momencie, gdy ściana jest w dobrym stanie, nie posiada żadnych ubytków, ani nierówności. Wtedy bez obaw możemy decydować się na malowanie. Warto wziąć pod uwagę jeszcze jeden czynnik, czas. Tapeta, choć zapewni zdecydowanie ciekawsze aspekty wizualne, wymaga znacznie więcej uwagi. Nakłada się ją dużo trudniej, a w przypadku przypadkowego zagięcia materiału, często trzeba cały proces zaczynać od nowa. Nie bez znaczenia jest też aspekt finansowy. Za pomalowanie ścian dwa razy, zapłacimy około 8-13zł/m2. Z kolei 1m2 tapety potrafi kosztować 14-20 złotych. Warto zatem zastanowić się, co się bardzo opłaca.

Nie bez znaczenia pozostaje trwałość materiałów. Dobrej jakości tapeta potrafi wytrzymać nawet do kilkunastu lat. Nowoczesne tapety są odporne na działania wilgoci, można je bez problemu umyć przy pomocy środków czystości i wody. Żadna farba, nieważne jak dobra, nie jest w stanie wytrzymać tak długo. Przyjęło się uważać, że mieszkaniu powinno się malować średnio co 4-6 lat. Tutaj pojawia się kolejny problem, związany z malowaniem i tapetowaniem. Zdejmowanie poprzednich warstw materiału. Choć mogłoby się wydawać, że usuwanie tapety nie powinno przysporzyć nikomu problemu, w praktyce bywa z tym bardzo różnie. Istnieją rodzaje tapet, które pomimo wielu starań, zrywają się razem z tynkiem. Z farbą bywa zazwyczaj podobnie, dlatego osoby myślące o szybkiej aranżacji nowego wnętrza, powinny wziąć ten aspekt pod uwagę.

Ciekawym rozwiązaniem, zyskującym coraz większą popularność, są panele tapicerowane na ścianę. Oczywiście takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Panele ze skóry można dowolnie ze sobą konfigurować. Skóra występuje w bardzo wielu odmianach, przez co można tworzyć nie tylko ciekawe połączenia kolorystyczne, ale i funkcjonalne aranżacje. Ściana tapicerowana nad łóżkiem, ściana boczna w pokoju dziecięcym, a może ozdobne pikowania w całym salonie? Ponadto pikowane panele niezwykle łatwo zamontować. Nie potrzeba do tego jakichś niezwykłych umiejętności. Ich montaż nie wywołuje takich zniszczeń jak farba, czy tapeta, zatem, gdy w końcu przyjdzie moment na ich wymianę, przygotowanie ścian pod kolejne „zabiegi”, nie zabierze dużo czasu.

Wybór między tapetą a farbą nigdy nie będzie prosty. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Tańszym i zdecydowanie szybszym rozwiązaniem pozostaje farba. Ciekawszym, lecz również odpowiednio droższym, pozostaje tapeta. Ostateczny wybór zależy zatem od indywidualnych preferencji, budżetu i tego jak często chce się dokonywać kolejnych wyborów. Pewne jest jedno, rynek jeszcze nigdy nie oferował klientom tyle możliwości wyboru aranżacji wnętrza, pod własne potrzeby.


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz