0
Opublikowany 4 stycznia 2018 autor Joanna KumpińKowalska w wyposażenie
 
 

Jaki telewizor kupić do łazienki

Przyszłość staje się teraźniejszością. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym to, co do niedawna wydawało się niemożliwe lub mało prawdopodobne, jest realne.

Standardowe telewizory dostępne w sprzedaży choć nowoczesne i technologicznie zaawansowane, w większości nie spełniają wymogów sprzętu dostosowanego do pracy w miejscach szczególnie narażonych na wilgoć takich, jak np. łazienka. Oczywiście taki telewizor można zamontować w łazience jednak wiąże się to z pewnymi ograniczeniami. Większość z nas zazwyczaj ma niewielką łazienkę, w której trudno znaleźć miejsce na pralkę czy szafkę, o takiej fanaberii jak telewizor nie wspominając. Jeżeli już się uda wygospodarować fragment przestrzeni, pamiętać należy o tym, by telewizor umieścić w miejscu najmniej narażonym na kontakt z wilgocią. Należy również przestrzegać zasad bezpieczeństwa, by nie zostać porażonym prądem. Podczas gorącej kąpieli para wodna może osiadać na ekranie utrudniając komfort oglądania, a pilota stale trzeba odkładać w suche miejsce, by nie wpadł przypadkiem do wody. To uciążliwe. Zamiast się relaksować, skupiamy się na tym, co nam przeszkadza i utrudnia wypoczynek.

Dla osób, które lubią podczas kąpieli relaksować się oglądając telewizję jest dobra wiadomość. Producenci RTV oferują możliwość zakupu telewizora, któremu nie straszne łazienkowe warunki.

Jakimi parametrami powinien cechować się taki telewizor?

Nowoczesne odbiorniki przeznaczone do montażu w łazience są odporne na kontakt z wodą. Wodoodporność to zasługa technologii o nazwie Anti – Fog system, która gwarantuje odprowadzanie pary wodnej nie tylko z ekranu, ale również z głośników urządzenia. Odporny na kontakt z wodą jest również pilot dołączony do zestawu. Nawet, gdy przez przypadek zanurkuje w wannie, woda nie wyrządzi mi krzywdy.

Kolejnym atutem nowoczesnego telewizora dedykowanego do użytku w miejscach narażonych na wilgoć jest również zasilanie o napięciu 12 V, co zapewnia całkowite bezpieczeństwo użytkowania, ale także oszczędność energii elektrycznej. Parametry te sprawiają, że telewizory łazienkowe zapewniają bezawaryjną pracę w zawilgoconych miejscach.

Gdzie zamontować telewizor?

W którym miejscu najlepiej zamontować telewizor? Podczas gdy, standardowe telewizory trzeba odizolować od wody, telewizory łazienkowe można montować w zasadzie w każdym miejscu – bezpośrednio nad wanną, w kabinie prysznicowej, w saunie czy na basenie. Można je powiesić na ścianie lub zamontować w opcji podtynkowej ukrywając tym samym przewody. Dzięki temu ekran utworzy ze ścianą niemal gładką powierzchnię. Oczywiście z rozwiązania tego można skorzystać tylko na etapie aranżacji łazienki.

Przed zakupem telewizora należy wziąć pod uwagę wielkość łazienki oraz zastanowić się, w którym miejscu chcemy go zamontować – bezpośrednio w kabinie natryskowej, nad wanną czy może nieco dalej? Odpowiedzi na te dwa pytania pozwolą nam dobrać odpowiedni rozmiar telewizora. Mniejsze odbiorniki, o przekątnej ekranu 5 cali można zamontować w bliskiej odległości. Te większe, ponad 20-calowe lepiej natomiast umieścić dalej. Wtedy  nie będziemy mieli problemu z ogarnięciem takiego ekranu wzrokiem.

Estetyka też jest ważna

Kiedy poznaliśmy już parametry telewizorów łazienkowych, wiemy jak duży model kupić i w którym miejscu go zamontować, by wygodnie móc z niego korzystać, możemy skupić się na kolejnym aspekcie jakim jest design. To, jak będzie wyglądał telewizor również ma znaczenie. W końcu nie obojętne nam jest jakimi kafelkami wyłożymy łazienkę i czy wstawimy do niej prysznic czy wannę. Wygląd telewizora powinien być spójny z pozostałymi elementami aranżacji łazienki. Do wyboru mamy zazwyczaj modele w ramkach koloru czarnego, białego lub lustrzanego. Ostatnie z wymienionych stanowią pewnego rodzaju ciekawostkę. Wyłączony telewizor wygląda jak lustrzana tafla i z powodzeniem może zastąpić tradycyjne lustro. Okazuje się więc, że patrząc w ekran telewizorem można zrobić makijaż lub ogolić brodę.

Możliwość montażu w strefie mokrej bez obawy zniszczenia sprzętu i uniknięcia skutków wynikających z  porażenia prądem, niskie napięcie gwarantujące bezpieczeństwo użytkowania i oszczędność energii, brak kondensacji pary wodnej na ekranie gwarantujący komfort oglądania, interesujący design z możliwością wykorzystania wyłączonego ekranu jako lustro to główne cechy opisujące telewizory przeznaczone do montażu w łazience. Czy warto za nie zapłacić kilka tysięcy zł.? Ceny zazwyczaj zaczynają się od 4 tys. i szybują w górę. Jeżeli weźmiemy pod uwagę powyższe atuty, a do listy tej dopiszmy fakty, iż telewizor w łazience nie oznacza jedynie oglądania filmów, seriali czy programów, ale także możliwość surfowania po internecie czy słuchania ulubionej muzyki, kwota na te wszystkie łazienkowe przyjemności może wcale nie okaże się tak wygórowaną na jaką na samym początku wygląda. Dlatego, każdy z nas powinien sobie odpowiedzieć na pytanie czy opisany komfort jest dla nas wart takiej ceny.

 

źródło zdjęć: essenziale-hd.com,  decoholic.org, drkissling.com, dmarge.com, akioz.com, kursremonta.ru , pl.pinterest.com


Joanna KumpińKowalska

 
Redakcja