System klimatyzacji, jak każde inne urządzenie mechaniczne oraz większość współczesnych instalacji technologicznych, może ulec awarii w najmniej spodziewanym dla nas momencie. Niestety, najczęstsze problemy z klimatyzacją są wynikiem nieregularnego serwisowania lub jego całkowitego braku z naszej strony.
Pociąga to za sobą olbrzymie koszty naprawy oraz utratę praw wynikających z gwarancji. Zdarzają się jednak usterki niezależne od nas, którymi powinien zająć się fachowiec. Co powinno więc nas zaniepokoić w codziennej pracy systemu klimatyzacji?
Nagła awaria
Bez względu na to, jaki model klimatyzacji mamy w domu czy mieszkaniu, każdy z nich może ulec niespodziewanej awarii. Taka usterka może doprowadzić do uszkodzenia całego systemu, a nawet może być niebezpieczna dla naszego zdrowia. Aby cieszyć się odpowiednim komfortem cieplnym powietrza w pomieszczeniu, system klimatyzacji musi być właściwie konserwowany oraz przynajmniej dwa razy w roku profesjonalnie serwisowany. Warto również zwracać szczególną uwagę na pierwsze symptomy nieprawidłowej pracy klimatyzacji, a więc:
[arrowlist]
- gdy klimatyzacja pracuje nietypowo (np. bardzo krótkie cykle pracy sprężarki lub jej całkowity brak) albo wydobywa się z niej zapach spalenizny,
- system klimatyzacji pracuje o wiele głośniej niż zazwyczaj,
- gdy dowolny element urządzenia, nawet przełącznik czy bezpiecznik, działa nieprawidłowo,
- gdy z jednostki wewnętrzne klimatyzacji wydobywa się woda,
- przewód zasilający urządzenie jest uszkodzony w sposób mechaniczny lub też jest o wiele za gorący,
- gdy dioda LED znajdująca się w panelu urządzenia miga z częstotliwością 3 sekund (funkcja auto-diagnostyki klimatyzacji informująca o zaistniałych problemach z klimatyzacją),
- gdy pojawiają się problemy z włączeniem klimatyzacji.
[/arrowlist]
Pogotowie klimatyzacyjne
Profesjonalny serwisant klimatyzacji jest niczym lekarz pierwszej pomocy, który nie tylko pielęgnuje i leczy naszą klimatyzację, ale również jest niekiedy zmuszony do przeprowadzenia skomplikowanej operacji wymiany wewnętrznych podzespołów oraz układów w jej systemie. Jednak i my sami możemy zadbać o zdrowie nasze oraz prawidłowe działanie urządzenia klimatyzacyjnego. Wystarczy wykonać kilka prostych czynności przed uruchomieniem systemu klimatyzacji.
Po pierwsze, sprawdź czy filtry urządzenia są czyste. W sytuacji, gdy są zabrudzone, należy je przeczyścić zgodnie ze wskazówkami znajdującymi się w instrukcji obsługi urządzenia. Po drugie, skontroluj czy wlot i wylot powietrza z jednostki wewnętrznej klimatyzacji nie jest niczym zablokowany. Po trzecie, zobacz czy wszystko w porządku z zasilaniem i czy bezpiecznik nie został przerwany. Po czwarte, w przypadku systemów typu Split warto sprawdzić czy jednostka zewnętrzna nie jest niczym przysłonięta lub zablokowana oraz czy w agregacie pracuje wyłącznie wentylator czy również załącza się sprężarka.
Co jest najczęstszą przyczyną wszelakich usterek i awarii systemów klimatyzacji?
[arrowlist]
- niewystarczająca ilość czynnika chłodniczego w systemie klimatyzacji,
- uszkodzenie mechaniczne sprężarki agregatu,
- dostanie się do hermetycznego systemu wilgoci oraz powietrza,
- zbyt duże nieczystości zgromadzone na powierzchni wymiennika ciepła jednostki zewnętrznej oraz wewnętrznej,
- usterki elementów elektronicznych klimatyzacji, w tym zaworu rozprężnego sterowanego elektronicznie.
[/arrowlist]
Artykuł powstał przy współpracy z firmą LG Electronics www.strefaklimatyzacji.pl