0
Opublikowany 22 marca 2018 autor Art Branżowy w Wiedza budowlana
 
 

Sezon grzewczy dobiega końca. Sprawdź, jak zadbać o swój piec!

szyby do kominków
szyby do kominków

Wraz z nastaniem wiosny, w wielu domach kończy się sezon grzewczy. Aby mieć pewność, że używane przez nas piece lub kotły sprawdzą się również podczas kolejnej zimy, warto zatroszczyć się odpowiednio o posiadane przez nas urządzenia już teraz.

Posezonowy przegląd, prace naprawcze i kondensacyjne – to wszystko sprawi, że piec, który posiadasz, posłuży ci przez długi czas bez żadnych awarii. Podpowiadamy na co warto zwrócić uwagę.

Dlaczego posezonowy przegląd kotłów jest tak ważny?

Posezonowy przegląd kotłów to najprostszy sposób na zapewnienie długiej żywotności pieca. To jednak nie wszystko. To również gwarancja, że urządzenie nie będzie stanowiło dla nas żadnego zagrożenia. Każdego roku słyszymy przecież o przypadkach zatruć czadem, które najczęściej są właśnie wynikiem przestarzałych instalacji grzewczych oraz zaniedbań. Dlatego też zamówienie profesjonalnego serwisu raz do roku powinno być naszym obowiązkiem.

Co powinien obejmować przegląd?

Posezonowy przegląd pieców kondensacyjnych oraz kotłów powinien obejmować szereg czynności. Podstawą jest oczywiście ocena stanu kotła – sprawdzenie jego szczelności, stanu zużycia, poszczególnych elementów oraz sprawdzenie wszystkich funkcji pieca. Kolejnym krokiem, jaki należy podjąć, jest dokładne wyczyszczenie wszystkich elementów. Jeśli okaże się to konieczne, należy zdecydować się także na drobne prace naprawcze i konserwacyjne, takie jak: wymiana uszczelek, wymiana dyszy olejowej, wymiana filtra czy wkładki filtra wodnego. Zakres prac zależy oczywiście od rodzaju pieca jaki posiadamy. W przypadku pieców kondensacyjnych takich jak https://www.junkers.pl/produkty/kotly/kotly-kondensacyjne/ nie musimy bowiem troszczyć się o filtry oleju, ponieważ paliwem w tego rodzaju piecach jest gaz.

Zdaj się na pomoc profesjonalistów

Nie da się ukryć, że samodzielne czyszczenie pieca kondensacyjnego lub kotła na paliwo stałe jest wyzwaniem, któremu niewielu z nas potrafi sprostać. Lepiej też nie próbować – nieszczelności, jakie mogą powstać w wyniku niefortunnego przeglądu, mogą bowiem zwiększyć ryzyko ulatniania się dwutlenku węgla lub innych niebezpiecznych substancji. Znacznie lepiej zdać się na pomoc profesjonalistów, którzy zajmują się tego typu zadaniami na co dzień. Jak ich wybrać? Najlepiej zdecydować się na pomoc firmy, która zajmuje się produkcją lub dystrybucją pieców, jaki posiadamy. Przykładowo, renomowana firma Junkers oferuje w pełni profesjonalny serwis pieców gazowych, o czym możemy przekonać się tutaj: https://www.junkers.pl/informacje/serwis/.

Dlaczego to takie ważne? Przede wszystkim dlatego, że pracownicy tego rodzaju serwisu nie tylko znajdą doskonale urządzenia, którymi mają się zająć, ale również mają dostęp do oryginalnych części zamiennych, potrzebnych podczas wykonywania prac konserwacyjnych i naprawczych.

Ciepła woda poza sezonem grzewczym – jakie rozwiązanie warto wybrać?

Mówiąc o końcówce sezonu grzewczego warto poruszyć jedną kwestię. W domach, których piec wykorzystywany jest nie tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale również podgrzewania wody, wraz z zaprzestaniem jego używania pojawia się problem dotyczący braku ciepłej wody do mycia, prania i sprzątania. Na szczęście, istnieją sprawdzone i niedrogie rozwiązania, które mogą z powodzeniem zastąpić piece i kotły w sezonie, podczas którego korzystanie z nich jest nieopłacalne. Jednym z nich są przepływowe podgrzewacze wody, wykorzystujące gaz. To ekonomiczne rozwiązanie, które jest w stanie zapewnić dostęp do ciepłej, bieżącej wody. Obecnie możemy znaleźć przepływowe podgrzewacze wody w wielu różnych wariantach i wymiarach, o czym przekonasz się odwiedzając stronę https://www.junkers.pl/produkty/przygotowanie-cwu/gazowe-podgrzewacze-przeplywowe/. Dzięki temu każdy może znaleźć rozwiązanie dopasowane do swoich potrzeb.

Podsumowując, pamiętanie o tym, aby po zakończeniu sezonu grzewczego dokładnie sprawdzić posiadany przez nas, piec powinno być naszym obowiązkiem. Wykonanie prostych prac konserwacyjnych, dokładne wyczyszczenie kotła oraz sprawdzenie wszystkich jego elementów, znacząco wydłuży żywotność posiadanych przez nas urządzeń, dzięki czemu nie musimy obawiać się dodatkowych, często bardzo wysokich napraw.


Art Branżowy

 
Artykuły branżowe