Zakup własnych „czterech kątów” to często tak istotna decyzja, która może wpłynąć na nasze dalsze życie. Na co jednak się zdecydować – własny dom czy mieszkanie? Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady.
Zarówno zakup domu, jak i mieszkania wiąże się przede wszystkim z dużymi kosztami, które większość z Polaków finansuje kredytem bankowym. Jednak nie tylko kwestie finansowe powinny wpływać na decyzję, czy wybrać dom (nierzadko na obrzeżach miasta lub poza jego obszarem) lub mieszkanie (najlepiej jak najbliżej centrum) – przekonuje białostocki deweloper Sonata Park.
Nie tylko preferencje są ważne
Podejmując decyzję o zakupie własnych „czterech kątów”, powinniśmy wziąć pod uwagę różne aspekty. Przede wszystkim, musimy zastanowić się, jakie są nasze oczekiwania, pragnienia i marzenia związane z miejscem zamieszkania. To musi być miejsce, w którym będzie się dobrze czuli i do którego będziemy chętnie wracali. Jeśli bardziej odpowiada nam zgiełk miasta i jego rytm, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup mieszkania i to najlepiej jak najbliżej centrum. Z drugiej strony nie warto przeprowadzać się do bloku, jeśli marzy nam się spokój, cisza, własny ogródek i nie przeszkadza nam większa odległość do pracy. Wtedy domek za miastem będzie idealny.
Warto również pamiętać, że mieszkanie we własnym domu jednorodzinnym wiąże się z większym nakładem pracy i wykonywaniem dodatkowych czynności, których nie ma w przypadku przeprowadzki do bloku. Własny dom to konieczność pielęgnacji otaczającej budynek zieleni, koszenie trawnika, sprzątanie terenu, odśnieżanie i liczne drobne naprawy. Kupując mieszkanie, możemy uniknąć takich niedogodności, ale nie mamy również wpływu na wiele kwestii, jak urządzenie otoczenia bloku.
Pamiętajmy o kosztach!
Niestety, od kosztów nie uciekniemy. Wybór domu lub mieszkania musi również być rozpatrywany pod tym kątem. Mieszkanie, szczególnie w centrum, może kosztować nawet dwa razy drożej niż dom poza miastem, który ma większy metraż. Nawet wybierając mniej atrakcyjną lokalizację mieszkania, na przykład na obrzeżach miasta, możemy zapłacić więcej. Niestety, to jednak nie wszystko.
Ważne są jeszcze koszty utrzymania. Tutaj również może okazać się, że nieznaczną, ale jednak, przewagę uzyskuje dom. W tym przypadku największy wydatek będzie związany z ogrzewaniem, co sprawia. Dodatkowo dom to również podatek od nieruchomości, czasami ubezpieczenie. Także wszystkie koszty napraw i remontów musi pokrywać właściciel, gdy w przypadku mieszkania finansuje to przeważnie Fundusz Remontowy. Jednak tutaj dochodzi także czynsz, składki na wspomniany przed chwilą fundusz, często – opłata za gaz. O innych, wspólnych dla domu i mieszkania, wydatkach już nie wspominamy.
Zarówno wybór domu, jak i mieszkania ma swoje dobre oraz złe strony. Dlatego tak naprawdę rozstrzygać powinny potrzeby rodziny oraz preferencje większości domowników.