Najpopularniejsze style urządzania wnętrz to styl: klasyczny, skandynawski, rustykalny, boho, minimalistyczny, kolonialny. Szukanie inspiracji w urządzaniu mieszkania lub domu często prowadzi do tworzenia stylistycznego kolażu i powstania zupełnie nowatorskiego wnętrza. Ciekawym, choć mało znanym stylem, w którym można szukać czegoś dla siebie jest styl holenderski. Wbrew oczekiwaniom nie chodzi tutaj o takie dodatki jak dekoracyjne rowerki, wiatraki, czy tulipany.
Reinkarnacja starszych przedmiotów
Styl holenderski to wcielona w życie wrażliwość ekologiczna i idea, żeby rzeczom użytym nadawać nowe życie. Tworzy się nowe konstrukcje z czegoś, co przestało się podobać. Powstają nowe przedmioty z rzeczy z pozoru niepasujących do siebie. To idealny styl dla osób, które mają zdolności artystyczne, lubią tworzyć różne przedmioty i potrafią wkomponować wykonane przez siebie dzieła do całości wnętrza. Cechą tego stylu jest kreatywne podejście do swojego mieszkania i eksperymentowanie z materiałami. Styl holenderki to pragmatyczne podejście do wnętrz – połączenie funkcjonalności i prostoty.
Nowoczesność połączona z tradycją
Styl holenderski to sposób urządzania wnętrza dla ludzi, którzy chcą mieć w swoim wnętrzu nowoczesny wystrój, a jednocześnie chcą do niego wyłączyć jakiś przedmiot nie z tej epoki, np.: stolik odziedziczony po babci. Dominującymi kolorami są granat, ciemne odcienie zieleni i grafit. Można je zestawiać z bielą i szarościami. Materiały, z których wykonane są meble i ozdoby muszą być naturalne, np.: kamień, drewno, skóra. We wnętrzach pojawiają się beton, szkło i stal.
Styl holenderski inspiracje czerpie z wzornictwa przemysłowego – forma musi być prosta, wręcz surowa, Szuka się złotego środka pomiędzy przytulnością, prostotą, a odrobiną ekstrawagancji. Mile widziane są dodatki z ceramiki i motywy antyczne, choć w niewielkich ilościach. Styl holenderski nie lubi nadmiaru dodatków. Uchodzi za styl, w którym panuje luźne podejście do dodatków. Nie ma tutaj minimalistycznego ładu. Eksponowane są antyki i dodatki zakupione na targach staroci, srebra i pamiątki rodzinne.
Łazienka i kuchnia w stylu holenderskim
W domu holenderskim łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu – jest to miejsce wytworne i luksusowe. W holenderskiej łazience można znaleźć nawet sofę. Charakterystyczne jest duże okno i sporych rozmiarów lustra. Salon kąpielowy, czyli łazienka zachwyca przepychem – kąpiel w takim miejscu jest przyjemnością i chwilą miłego odpoczynku. Z kolei kuchnia powinna być połączona z salonem, przeważnie ma wyspę i stanowi serce domu. W salonie obowiązkowym elementem jest masywna, duża kanapa i ciężkie fotele. Salon i kuchnia stanowią wspólne centrum do spożywania posiłków i życia rodzinnego.
Meble w stylu holenderskim
Styl holenderski cechują masywne, drewniane meble z buku, dębu, sosny, brzozy. Meble rzadko są zdobione, co nasuwa skojarzenie ze skandynawską prostotą. W dużych oknach nie wiesza się firan ani zasłon, aby nie brakowało światła słonecznego.
Styl dla dużych pomieszczeń
Styl holenderski najlepiej wygląda w dużych, przestronnych pomieszczeniach. Jest idealny dla osób ceniących przestrzeń i posiadających większy dom lub mieszkanie. Cechuje go ciepło, harmonia i komfort. Detale dobrane są z umiarem. Stół i szafa muszą być masywne i znacznych rozmiarów. Styl holenderski spodoba się osobom, które lubią eksponować rękodzieło i rodzinne pamiątki.
Minusem stylu holenderskiego są koszty umeblowania. Masywne drewniane meble nie są produktem, którym można kupić w popularnej sieciówce meblarskiej. Niektórzy mają szczęście i otrzymają masywną szafę, czy dębowy stół po babci. Poza tym skórzane sofy, masywne kredensy i szafy kosztują naprawdę sporo. Rzadko można je spotkać na targach staroci. Zazwyczaj trzeba je kupować w antykwariacie meblarskim lub w wyspecjalizowanych sklepach internetowych. Rzeczy używane czasem wymagają odrestaurowania, co też pociąga za sobą spore koszty.