Pokój dzienny, potocznie zwany salonem to pomieszczenie przeznaczone w głównej mierze do aktywnego wypoczynku wraz z bliskimi i znajomymi. Co więc zrobić, aby komfort i wygoda stały na najwyższym poziomie? Po pierwsze należy nie skupiać całości uwagi na estetyce – klucz do sukcesu tkwi bowiem w odpowiednio dobranych rozwiązaniach architektonicznych. W dzisiejszym artykule przybliżę Wam kilka z nich.
Druga część wpisu poświęcona jest przestrzeni i możliwościom jej aranżacji. Zanim jednak o tym, skupmy się przez chwilę na czynniku kluczowym lecz przez wiele osób pomijanym, a mianowicie wejściu do naszego salonu. Gdzie powinniśmy je usytuować? Najlepszym z możliwych rozwiązań jest umiejscowienie go naprzeciwko okna wychodzącego na ogród. Pozwoli to na znaczące ułatwienie w kontekście pózniejszego ustawienia mebli oraz samego korzystania z pomieszczenia. W innym przypadku nasz pokój dzienny będzie stwarzał wrażenie mało przytulnego, przytłaczającego, a sam pokój nawet jeśli ma duży metraż to straci na swej optyce.
Co do samego metrażu, pokój dzienny powinien mieć przynajmniej 20 metrów kwadratowych, aby stworzyć swobodę jego aranżacji. Wiadomo oczywiście, że im większych rozmiarów mamy dom, tym większy będzie nasz pokój dzienny. W parze z powierzchnią powinna iść też wysokość pomieszczenia. Im jest ona większa, tym wyższe powinno być. Podobnie sprawy mają się z oświetleniem. Nie wolno ograniczać się do jednej lampy sufitowej. Tego typu rozwiązania były modne kilkanaście lat temu. Obecnie stawia się na oświetlenie punktowe. Samych stref oświetleniowych powinno być tyle ile mamy wydzielonych stref w pokoju dziennym (jadalna, wypoczynkowa, do czytania, do oglądania telewizji, itp).
Salon powinien być miejscem reprezentacyjnym, dlatego też nie powinno się zbytnio przesadzać z ilością mebli i przedmiotów. Bardzo istotne jest również odpowiednie ich rozstawienie. Kącik telewizyjny powinien być ulokowany w odpowiedniej odległości – najlepiej 3 metrów w przypadku telewizorów do 50 cali – od sofy czy fotela w którym będziemy siedzieć go oglądając. Jeżeli dysponujemy kominkiem musimy pamiętać o tym, że nie należy lokować sprzętu RTV w jego pobliżu – skróci to żywotność urządzeń. Ilość dodatków również nie może przytłaczać – warto zainwestować w niewielką ich ilość, ale w zamian powinny zwracać uwagę i być spójne stylistycznie z resztą wnętrza. Wszystko to razem stworzy komfort w naszym salonie.
Zródła: Grafika Google, Cztery Kąty, Murator Dom.