0
Opublikowany 14 stycznia 2017 autor Jaroslaw Wejda w Inspiracje
 
 

Co wpływa na komfort w salonie?Pokój dzienny, potocznie zwany salonem to pomieszczenie przeznaczone w głównej mierze do aktywnego wypoczynku wraz z bliskimi i znajomymi. Co więc zrobić, aby komfort i wygoda stały na najwyższym poziomie? Po pierwsze należy nie skupiać całości uwagi na estetyce – klucz do sukcesu tkwi bowiem w odpowiednio dobranych rozwiązaniach architektonicznych. W dzisiejszym artykule przybliżę Wam kilka z nich.

 

Najwygodniejszą z możliwych jest sytuacja kiedy mamy możliwość aranżacji pokoju dziennego w tylnej, południowej części budynku otwierając go na taras lub ogród. Dzięki takiemu rozstawieniu pomieszczenie jest doświetlone od strony południa i zachodu, co pozytywnie wpływać będzie na nastrój przebywających w nim domowników. Powinno unikać się przeszkleń skierowanych na północną stronę z uwagi na to, że w salonie będzie ciemno, chłodno i nie będzie przytulnie. Samo wyjście do ogrodu lub na taras powinno się usytuować w miejscu rozgraniczającym strefę jadalną od wypoczynkowej. Umożliwi to wygodne podawanie potraw podczas przyjęć na tarasie ze znajomymi.

Nie zawsze jednak mamy możliwość tak idealnego usytuowania pokoju dziennego w budynku. Bywa więc i tak, że nasz pokój dzienny stanowi główny szlak komunikacyjny do pomieszczeń technicznych lub toalety. Domownicy krążący od kuchni do łazienki przez salon z całą pewnością nie będą sprzyjali wypoczynkowi osób chcących w danym momencie wypocząć po pracy przed telewizorem. Co możemy zrobić aby zapobiec takiej sytuacji? Po pierwsze musimy ograniczyć widoczność drzwi do pomieszczeń sanitarnych z salonu poprzez zastosowanie ścianek. Po drugie kuchnia otwarta na salon jest dobrym rozwiązaniem tylko w przypadku kiedy spędzamy mało czasu na przygotowanie potraw. W innym razie zapachy z kuchni mogą przeszkadzać domownikom w pokoju dziennym. Analogicznie wygląda sytuacja w przypadku samego korzystania z kuchni. Nikt przecież nie chce mieć na widoku bałaganu po obiedzie. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest więc kuchnia wydzielona w osobnym pomieszczeniu, lub półotwarta – ograniczona od salonu ścianką lub szafką.

 
Druga część wpisu rozjaśni w dużym stopniu problem kubatury i aranżacji pokoju dziennego. Już teraz zapraszam do jej lektury.

Zródła: Grafika Google, Cztery Kąty, Muratordom.pl


Jaroslaw Wejda