Kupując drzwi wewnętrzne do sypialni czy łazienki zwracamy uwagę na wiele czynników, począwszy od wymiarów skrzydła, kończąc na materiale z jakiego zostaną wykonane. W tej całej karuzeli wariantów i opcji nie możemy zapominać o równie istotnym co same drzwi, wyborze odpowiedniego zamka do nich. Dzisiejszy wpis posłuży za poradnik i udzieli Wam odpowiedzi jaki zamek powinniście wybrać. Zaczynajmy!
Podobnie jak jest w przypadku gamy materiałów i kolorów, producenci drzwi wewnętrznych mają do zaoferowania swoim klientom w skrzydłach drzwiowych szeroki wariant zamków do wyboru. Ich wybór powinien być uzależniony od pomieszczenia w którym drzwi zostaną zamontowane. Możemy wyróżnić cztery podstawowe kategorie zamków:
– zamek pokojowy – w zestawie razem ze skrzydłem producent dodaje kluczyk bez dodatkowych opłat
– zamek na wkładkę patentową – w tym przypadku wkładka stanowi opcję dodatkowo płatną
– zamek do WC – również bez opłat
– sam otwór pod klamkę
Każda z podanych kategorii wymaga zastosowania klamki z dodatkowymi rozetami. Jej wybór jest ściśle uzależniony od typu zamka jaki mamy w skrzydle drzwiowym. Przy wyborze skrzydła z samym otworem pod klamkę zalecam wybrać szyld długi i gładki. Dobrym rozwiązaniem będzie tu również zastosowanie samej klamki z kwadratowym szyldem. Wszystkie pozostałe opcje wymagają zakupu rozety na szyldzie okrągłym lub kwadratowym odpowiednio na klucz, na wkładkę patentową lub blokadę łazienkową w zależności od zastosowania. Warto dodać, że klamki na długim szyldzie standardowo posiadają wyfrezowane otwory na klucz lub wkładkę. Klamki łazienkowe są z kolei wyposażone w blokadę.
Jeśli chodzi o parametry techniczne to klamki na długim szyldzie możemy spotkać w dwóch typach rozstawu – 72 milimetry oraz 90 milimetrów. Zdecydowana większość producentów na naszym rynku stosuje wymiar 72 milimetrów w swoich drzwiach wewnętrznych. Jeśli nie zwrócicie uwagi na ten parametr podczas zakupu klamka może nie pasować do waszych drzwi.
Odległość tą mierzymy pomiędzy otworami nawierconymi w skrzydle od środka otworu na klamkę do środka otworu pod dedykowany zamek. Ceny standardowych zamków w popularnych marketach budowlanych zwykle nie przekraczają kilkunastu złotych. To niska cena za odrobinę prywatności.